Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

 

Uczniowie z partnerskiej Zakladni Skola w Rymarovie gościli w naszej JEDYNCE. Wspólnie realizowaliśmy projekt gminy Ozimek i Rymarova pod nazwą " NIC O NAS, BEZ NAS - ROSNĄ NAM MŁODZI SAMORZĄDOWCY". To autorski projekt mający na celu poznanie przez uczniów siebie i swoich partnerów z zagranicy. Pouczająca lekcja o HONOROWYCH OBYWATELACH naszego miasta, o PARTNERSTWIE MIĘDZYNARODOWYM, odbyła się w sali narad ozimskiego Urzędu Gminy i Miasta. Zostali na nią zaproszeni ważni goście: burmistrz JAN LABUS, wiceburmistrz ZBIGNIEW KOWALCZYK, przewodniczący Rady Miejskiej KRZYSZTOF KLESZCZ. Szczególnie ważnym gościem była sekretarz gminy BARBARA DURKALEC, która wspiera nasze partnerstwo od samego początku, od jedenastu lat. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest samorząd, czym się zajmują władze miasta, co robią radni. Kim są Honorowi Obywatele - czterech Czechów - i jak wygląda Akt Partnerstwa z Rymarovem. Z dużym zainteresowaniem młodzi samorządowcy obejrzeli symboliczny KLUCZ DO BRAM MIASTA. Dzieciaki podziękowały naszym gościom za spotkanie i przekazaną wiedzę symbolicznym kwiatkiem, po czym wszyscy poszli zwiedzać nasze urokliwe miasteczko. Czesi zobaczyli nasze zabytki, ciekawe miejsca, a potem zaczęły się zajęcia plastyczne w szkole. Wszyscy zrobili prace - "OZIMEK-RYMAROV- tu mieszkam, tu sie uczę i bawię". Prace były oceniane przez międzynarodowe jury - czeskie dzieci wybierały najlepsze prace polskich dzieci, a polskie - czeskich rówieśników. Nagrody dla najlepszych wręczali burmistrz Jan Labus oraz dyrektor naszej szkoły Danuta Kłysińska. Po trudach pracy umysłowej przyszedł czas na zajęcia sportowe, dzieci miały okazję zintegrować się podczas zabaw sportowych. Jedni ćwiczyli, inni kibicowali, były pozytywne emocje, śmiech i radość. A potem była pizza, pyszna, smakowita i pachnąca. I wszyscy rozeszli się do domów, a Czesi pojechali na nocleg do gościnnego JuraParku.

Drugi dzień spędziliśmy właśnie w JuraParku i wszyscy żałowali, że tak krótko. Czesi chcieli poznać perełkę naszego regionu, miejsce, z którego wszyscy możemy być dumni i cieszyć się, że możemy się nim pochwalić. Wyprawę rozpoczęliśmy od Parku Nauki i Ewolucji Człowieka: lotem w kosmos, oknami prehistorii, wystawami tematycznymi. Było co oglądać, było co poznawać, było się czym zachwycać. Nasza przewodniczka Małgosia zabrała nas na interesującą wycieczkę po ścieżkach JuraParku. Przejazd kolejką, trasa z około 250 makietami dinozaurów, oceanarium i kino 5D - to zachwyca każdego. I nasi uczniowie z Ozimka, i uczniowie z Czech byli zachwyceni. W czasie przejścia ścieżką, na molo, odbył się QUIZ o OZIMKU, na który dzieci dobrze się przygotowały. W JuraParku można się nie tylko uczyć, zdobywać wiedzę i poznawać fascynujący świat dinozaurów, można się także cudownie bawić. Place zabaw, huśtawki, karuzele - wszystko to przyprawia o wesoły zawrót głowy. Gofry, lody i pyszny obiad dodały sił do zabawy i zwiedzania. Niestety, aż żal było się rozstać!

Grażyna Świercz

Galeria
 do góry