Spływy kajakowe

Spływy kajakowe

Rzeka Mała Panew nazywana również opolską Amazonką, która jako jedna z niewielu w Polsce zachowała swój właściwie nienaruszony, naturalny charakter, jest jedną z naszych największych atrakcji turystycznych.

Bajkowe krajobrazy, różnorodny świat roślinno-zwierzęcy to właśnie Mała Panew. W nurcie rzeki w kilku miejscach występuje rzadki gatunek rośliny wodnej - rzęśli hakowatej (wskaźnika czystych wód), natomiast w lasach i zaroślach nad jej brzegami rosną m.in.: skrzyp zimowy, rutewka orlikolistna, tojeść bukietowa, wyka kaszubska oraz chroniona paprotka zwyczajna.

Świat zwierząt jest nie mniej bogaty niż szata roślinna. Śliza, wydra oraz bóbr to tylko niektóre ze zwierząt zamieszkujących Małą Panew.

Ponad sto meandrów, piaszczyste łachy po obu brzegach, starorzecza oraz przepiękne krajobrazy to prawdziwy raj dla miłośników kajaków. Doświadczeni kajakarze twierdzą, że Mała Panew posiada pewne cechy rzeki górskiej, co jest prawdziwym ewenementem na terenach takich jak Równina Opolska.

W ramach projektu dofinansowywanego przez Unię Europejską "Regionalne Centrum Turystyczne Dolina Małej Panwi”, na rzece wybudowano stanice kajakowe. Powstały one w gminach Kolonowskie, Ozimek i Zawadzkie. Dzięki nim do gmin ściągają miłośnicy kajakarstwa nie tylko z Opolszczyzny, ale także ościennych województw.

Stanice posiadają odpowiednio deszczochrony, kuchnie polowe, parkingi oraz pola namiotowe.

Na brzegach rzeki znajdują się znaki informujące, na którym kilometrze znajdują się kajakarze i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę.

Wymarzonym sposobem na zapoznanie się z walorami Małej Panwi jest spływ kajakiem jedną z czterech tras:

A. Krupski Młyn – Zawadzkie: trasa trudna, wiele przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 5-6 godzin (16km).

B. Zawadzkie – Kolonowskie: trasa bardzo malownicza. W całości przebiega przez tereny leśne. Dostarcza wielu wrażeń. Czas trwania ok. 4,5 – 5 godzin (12km).

C. Kolonowskie – Ozimek: trasa łatwa i przyjemna, ale z wieloma progami, wymagającymi przenoszenia kajaków. Rzeka częściowo regulowana. Czas trwania ok. 3,5 – 4 godziny (15km).
D. Ozimek – Turawa: trasa łatwa, ale wymagająca wysiłku – spodziewać się można wiatru, powodującego fale. Czas trwania 3 – 6 godzin (w zależności od siły wiatru) (12km).

 

WYNAJEM KAJAKÓW

AGRO-RANCZO

Dariusz Jasiniak

Schodnia ul. Brzezinka 3

46-040 Ozimek

Tel. +48 77 4652595, kom. +48 507 856 270,

e-mail: madek@op.pl

www.agro-ranczo.pl

Usługi: Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków(wraz z kapokami i mapnikami). Organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu, do dyspozycji instruktor kajakarstwa.


nabrzezerzeka1rzeka2splyw1splyw2splyw3stanica1

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2020-06-04 09:51
  • |
  • Licznik odwiedzin: 57 197 612