Tytuł: Święto Pstrąga

Cel operacji: Promocja rybackiej specyfiki obszaru RLGD poprzez organizację wydarzenia pn. „Święto pstrąga”

 Wartość projektu: 65 407,36 zł.

Dofinansowanie: 55 596,00 zł, w tym publiczne środki wspólnotowe (wkład EFMR) 47 256,60 zł, a wkład krajowy: 8 339,40 zł

 

Opis:

Zaplanowano organizację trzydniowego wydarzenia pn. "Święto pstrąga".

W pierwszy dzień odbędzie się konferencja tematyczna, której celem jest promocja gospodarczej, tradycyjnej i kulturalnej specyfiki obszaru RLGD.

Kolejne dwa dni to szereg zaplanowanych działań przy rzece Mała Panew na Wyspie Rehdanz'a, które mają na celu popularyzację i promocję specyfiki obszaru RLGD "Opolszczyzna", min poprzez:

- interaktywny pokaz gotowania pn. "Pstrąg i jego tajemnice w 2 odsłonach". Będzie to pokaz kulinarny połączony z edukacją. Podczas pokazu zostaną przygotowane porcje degustacyjne dla uczestników wydarzenia;

- animacje dla dzieci z nastawieniem na tematykę wodną i rybacką; 

- spektakl "O rybaku i złotej rybce";

- konkurs popularyzujący tematykę związaną z rybami i kulturą rybacką w regionie;

- program artystyczny: występy zespołów ludowych, sekcji dziecięcych, orkiestry.

Dodatkowo odbędą się spławikowe zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Ozimka 2021- zawody zaplanowano do realizacji wspólnie z Kołem PZW Ozimek w Biestrzynniku.

 

Zaplanowano zakup gadżetów promocyjnych, które będą rozdawane wśród uczestników wszystkich wydarzeń, atrakcji, konkursów, konferencji, zawodów wędkarskich, dla aktywnych uczestników podczas pokazu gotowania, dla najmłodszych występujących. 

W dniach 31.07-01.08.2021 r. „Święto Pstrąga” przeniosło się na Wyspę Rehdanza w Ozimku, gdzie czekała duża dawka dobrej zabawy, koncerty, pokaz gotowania, atrakcje dla dzieci i występy zespołów działających przy Domu Kultury w Ozimku.

Weekendowa impreza organizowana na Wyspie Rehdanza w Ozimku, której tematem przewodnim był pstrąg, rozpoczęła się interaktywnym pokazem gotowania i degustacji potraw pt. "Pstrąg i jego tajemnice". Szef kuchni – popularny propagator spożywania ryb słodkowodnych - Kamil Klekowski, pokazał wszystkim jakie rarytasy można wyczarować z pstrąga. Publiczność miała okazję spróbować wykwintnych dań. W następnej części wydarzenia rozpoczął się blok artystyczny w wykonaniu sekcji działających w Domu Kultury w Ozimku. Można było posłuchać pięknie śpiewających wokalistów Studia Piosenki NONET, którzy pod okiem Anny Sitarz przygotowali bogaty repertuar. Zespoły mażoretkowe: Diament, Delement i O-mega II zaprezentowały grupowe i solowe choreografie, które w tym roku zdobyły medale podczas mistrzostw i konkursów. Artystki swoją energią zaskoczyły publiczność. Zespół tańca orientalnego Kaszmir reprezentowały dwie solistki: mama i córka, które w bajkowy sposób pokazały piękno tańca orientalnego. Specjalnie dla dzieci, przygotowano i przeprowadzono ciekawe gry i zabawy, angażując najmłodszych bez reszty. Podczas Święta Pstrąga można było wykazać się wiedzą na temat ryb i kultury rybackiej w naszym regionie biorąc udział w konkursie przygotowanym przez Jolantę Rogowską. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń był koncert Ozimskiej Orkiestry Dętej, która w tym roku świętowała swoje 35 lecie i z tej okazji, na członków zespołu czekała słodka niespodzianka w postaci tortu.

W niedzielę, rozpoczął się drugi i niestetyostatni dzień atrakcji w ramach wydarzeń na Wyspie Rehdanza. Wydarzenie rozpoczęły zespoły Domu Kultury w Ozimku, które zaprezentowały swoje umiejętności na scenie. Solistki Zespołu Kaszmir pokazały różnorodność rekwizytów w tańcu orientalnym. Można było podziwiać jedwabne wachlarze, shamadan, czyli świecznik mocowany na głowie, skrzydła Isis oraz drum solo, czyli taniec w rytm bębnów. Grupy: Diament, Delement oraz O-mega, zawładnęły sceną swoim dynamicznym tańcemi akrobacjami. Wokalistki ze Studia Piosenki NONET wprowadziły publiczność w wesoły nastój i zdecydowanie umiliły czas, kiedy zepsuła się pogoda. Niezawodne okazały się występy zespołów ludowych: Heidi, Babie Lato, Opolskie Dziołchy, Grodziec i Dzióbki. Dla najmłodszych nie lada gratką okazała się podróż do wirtualnej rzeczywistości: nakładając specjalne google, dzieci mogły przenieść się do wirtualnego świata o tematyce ryb, wody, i ekologii.

Animatorzy wyczarowali na twarzach najmłodszych bajkowe makijaże. Święto Pstrąga zakończył występ zespołu Lecter. Pochodzący z Ozimka muzycy wykonali ponad godzinny koncert. Mocne brzmienie rozgoniło nawet deszcz. Fani zespołu szaleli!

W sobotę i w niedzielę konferansjerami byli: Hanna Pogorzelska oraz Paweł Wielgus.

Galeria
 do góry