Ubezpieczenie zdrowotne rolników podlegających ubezpieczeniu społecznemu – tryb dokonywania zgłoszeń, wymiar składek i terminy płatności

Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez rolników, domowników, emerytów i rencistów rolniczych oraz członków ich rodzin tryb i sposób ustalania wymiaru składek na to ubezpieczenie regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz.2561) zgodnie, z którymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

  • rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników zarówno z mocy ustawy jak i na wniosek, nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu i prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni równiej 1 lub poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych,
  • domownicy rolnika, którzy stale pracują w gospodarstwie rolnym rolnika niezależnie od powierzchni gospodarstwa rolnego należącego do rolnika;
  • osoby pobierające emeryturę rolniczą lub rentę rolniczą;
  • członkowie rodzin rolników, domowników, emerytów i rencistów;
  • pomocnicy rolnika.

Samo spełnienie warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest podstawą do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Należy dokonać zgłoszenia poprzez wypełnienie stosownego wniosku – „zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego” .

Do ubezpieczenia zdrowotnego należy zgłosić się w terminie:

  • 14 dnidla rolnika, domownika
  • 7 dni dla członków rodziny: rolnika, domownika i emeryta lub rencisty;
  • 7 dni od dnia zawarcia umowy przy zbiorach dla pomocników;

Do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka po ukończeniu 18 lat, należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Jeśli członkiem rodziny jest student wówczas jego ubezpieczenie ustaje od dnia ukończenia 26 lat. Po ukończeniu 26 lat do ubezpieczenia zdrowotnego studenta powinna zgłosić uczelnia.

Zgłoszenie należy złożyć w jednostce organizacyjnej KRUS właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego za pośrednictwem:

  • poczty polskiej,
  • skrzynki podawczej ePUAPlub
  • osobiście.

 

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje od dnia złożenia zgłoszenia do tego ubezpieczenia a ustaje z ostatnim dniem miesiąca,  w którym ustały okoliczności mające wpływ na podleganie temu ubezpieczeniu.

Po dokonaniu zgłoszenia do ubezpieczenia w jednostce KRUS i przekazaniu danych ze zgłoszenia do NFZ osoba taka dopiero nabywa uprawnienia do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast członek rodziny korzysta z ubezpieczenia osoby, która dokonała zgłoszenia, gdyż za niego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za rolników i domowników w gospodarstwach rolnych poniżej 6 ha przeliczeniowych wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych i jest finansowana przez budżet państwa.

W gospodarstwach rolnych o powierzchni użytków rolnych 6 i więcej hektarów przeliczeniowych składka na ubezpieczenie zdrowotne za rolników i domowników wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych i jest opłacana przez rolnika w takich samych terminach jak przy składkach na ubezpieczenie społeczne rolników, tj. do ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału.

Rolnicy prowadzący działalność rolniczą w ramach działów specjalnych w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zobowiązani są opłacać składkę zdrowotną indywidualnie w terminie do 15-go dnia następnego  miesiąca od zdeklarowanej podstawy wymiaru składki.

WAŻNE !

Składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna z wyjątkiem, gdy rolnik lub domownik objęty jest ubezpieczeniem w krajach UE, wówczas składka naliczana jest dziennie.

 

 

Opracowanie: Katarzyna Bunkiewicz, Kierownik Wydziału Ubezpieczeń

 do góry