Po kilku latach wzajemnych, towarzyskich kontaktów, 17 maja 1997 r. w ozimskim Domu Kultury został podpisany Akt Partnerstwa między Ozimkiem i Rýmařovem.

W imieniu społeczeństwa i władz samorządowych dokonali tego burmistrz Andrzej Sobczak i starosta Pavel Kolarz.

Nasza współpraca obejmuje przede wszystkim wzajemne wymiany zespołów artystycznych, strażackich i wakacyjną wymianę grup uczniowskich oraz szereg kontaktów między mieszkańcami.


Czeski Rýmařov leży tylko 135 km od Ozimka (co sprzyja nawet weekendowym wyjazdom mieszkańców i nawiązywaniu licznych znajomości i przyjaźni), w północnej części Moraw, w powiecie Bruntal, 600 m.n.p.m.

 

Miasto składa się z 6 części: Janovic, Jarmartic, Edrovic, Harachova, Stranskeho i Ondrejova. - zajmując obszar 60 km kw., które zamieszkuje ok. 10 tys. osób.

 

Zasobne jest w liczne zabytki, a także restauracje, bary i motele - przede wszystkim z wyśmienitym czeskim piwem, niepowtarzalną zupą czosnkową i oczywiście z knedliczkami.

 

Leży kilkanaście km. od najwyższej góry Moraw - Pradziada, na którym przez ok. 100 dni w roku utrzymuje się śnieg, a w związku z tym wspaniałe warunki narciarskie.

 

www.rymarov.cz

7 sierpnia 2010 roku Burmistrz Ozimka – Jan Labus oraz Primátor města Přerov - Ing. Jiří Lajtoch podczas Dni Świętego Wawrzyńca w Přerovie podpisali UMOWĘ O PARTNERSTWIE.

Wzajemne kontakty trwające od pięciu lat zapoczątkowały miedzy innymi wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządów oraz wymianę kulturalną.

Wspólnie zrealizowaliśmy projekt, pozyskując dofinansowanie z Unii Europejskiej, INTERREG IIIA, w ramach którego w Dinoparku w Krasiejowie zbudowane zostały trapy piesze, a w Přerovie pawilon na trasie krajoznawczej „Śladami łowców mamutów”.

Umowa o Partnerstwie formalizuje dotychczasową spontaniczną współpracę, poszerzając jej zakres o takie dziedziny jak oświata, sport, turystyka i inne.


Miasto Přerov leży w odległości ok. 200 km od Ozimka, pośrodku Moraw, na obu brzegach rzeki Bečvy. Dzięki swemu położeniu nazywane jest sercem Moraw.

 

W mieście żyje około 50 000 mieszkańców. Zasiedlenie tej okolicy sięga czasów prehistorycznych, o czym świadczą znaleziska archeologiczne.

 

Są tam widoczne zachowane kości mamuta oraz pojedyncze kości innych średnich i mniejszych zwierząt. W 2007 roku w Přerovie odnaleziono prawie 2-metrowy kieł mamuci.

 

www.mu-prerov.cz

Dokument o współpracy partnerskiej między Ozimkiem a Heinsbergiem podpisano 11 lipca 1992 r. Obejmuje on szerokie spektrum kontaktów kulturalnych, sportowych, wymiany młodzieży, itp. Heinsberg położony jest w zachodniej części RFN (przy granicy z Holandią), prawie 1100 km od Ozimka. Jego historia sięga XII w., a do rozkwitu miasta przyczynił się Philip von Heinsberg, który w latach 1167 - 1191 był kardynałem Kolonii, a jednocześnie kanclerzem cesarza Fryderyka Barbarossy.


Heinsberg to miasto bogate w liczne zabytki, na czele z gotycką katedrą. Wraz z dzielnicami (gminami) Karken, Kempen, Kirchhoven, Oberbruch - Dremmen, Randerath i Waldenrath - zajmuje powierzchnię 93 km kw. i liczy około 38 tysięcy mieszkańców.


W podpisanym partnerstwie zawarte zostało zapewnienie o rozwijaniu przyjaznych kontaktów obydwu miast, które oprócz wspomnianych aspektów, realizowane jest także poprzez współpracę gospodarczą. Heinsberg bardzo pomógł Ozimkowi m.in. w budowie nowej przychodni zdrowia i rozbudowie szpitala, w dokończeniu budowy przedszkola integracyjnego oraz po tragicznej powodzi roku 1997. Co dwa lata organizowane są uroczyste Dni Miast Partnerskich - przemiennie: w Ozimku i Heinsbergu.

 

www.heinsberg.de

Podczas imprezy „PANKUŠKOVÉ FAŠIANKGY w Plejsy" - Ucztuj dla euro, rozkoszuj się dla dukata", która odbyła się w Krompachach 8 lutego 2013 roku Burmistrz Ozimka –Marek Korniakoraz Primátorka města Krompachy - Ing. Iveta Rušinová podpisali UMOWĘ O PARTNERSTWIE.

Wzajemne kontakty trwające od pięciu lat zapoczątkowały miedzy innymi wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządów oraz wymianę kulturalną.

Od wielu lat Ozimek i Krompachy prowadzą współpracę partnerską i wspólnie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach. Krompachy są miastem partnerskim Rymarova (Czechy), z którym Ozimek prowadzi formalną współpracę od 1997 r.

Krompachy to miasto położone w środkowej Słowacji, w dolinie rzeki Hornád, leżące w odległości ok.380 kmod Ozimka i liczące ok. 9000 mieszkańców.

Miasto Krompachy, pomimo swojej bogatej historii związanej z górnictwem, jest zarówno na Słowacji, jak i w sąsiednich krajach, znane przede wszystkim z ośrodka narciarskiego o europejskim znaczeniu - PLEJSY. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Słowacji 9-krotnie było miejscem rozgrywania Pucharu Europejskiego. Miasto jest przepięknie otoczone górami, lasami i dolinami, skąd można przynieść do domu garść niezapomnianych przeżyć, grzybów i innych owoców lasu. Do najważniejszych zabytków należą: rzymskokatolicki kościół św. Jana Ewangelisty z 1774 r., pamiątka buntu Krompaskiego, dawne muzeum, huta żelaza z 1841 r., pierwsza wodna elektrownia na wschodniej Słowacji.

www.krompachy.sk

 do góry