Aktualności

Konferencja partnerska: Jubileusz 25-lecia współpracy z Heinsbergiem oraz 20-lecia współpracy z Rymarzowem

fot. ZZP

Z okazji tych doniosłych jubileuszy zorganizowano konferencję, podczas której podsumowano 25 lat partnerstwa z Heinsbergiem oraz 20 lat partnerstwa z Rymarzowem. Uczestnicy mieli okazję do licznych wspomnieć i refleksji.

25 lat temu 11 lipca 1992 r. przedstawiciele naszych miast Otto Knoll i Josef Offergeld ze strony Heinsberga oraz Andrzej Sobczak i Maciej Piróg ze strony Ozimka dokonali uroczystego aktu zawarcia współpracy naszych społeczeństw.

Świętowaliśmy także drugi wielki jubileusz – 20-lecie współpracy partnerskiej z miastem Rymarzow, który ówczesny burmistrz Ozimka Andrzej Sobczak oraz ówczesny Starosta Rymarzowa Pavel Kolarz podpisali 17 maja 1997 r. w Ozimskim Domu Kultury.

Uroczystości rozpoczęły się koncertem Ozimskiego Chóru na Obcasach pod batutą Pawła Wielgusa, który zaprezentował utwory w języku polskim, czeskim i niemieckim. Następnie wszyscy udali się na sale konferencyjną gdzie głos zabrali przedstawiciele miast partnerskich oraz innych instytucji.

Po oficjalnym przywitaniu burmistrz Ozimka Jan Labus w swoim przemówieniu przedstawił najważniejsze wydarzenia z 25 oraz 20 lat partnerstwa. Wyszczególnił ogromną rolę prekursorów współpracy z Heinsbergiem ks. prałata Gerarda Kałuży oraz Heinza-Josefa i Christel Geffers z KAB oraz współpracy z Rymarzowem Marka Musiała i Pavla Kolara.

Zaznaczył także, że przez wszystkie te lata organizowano szereg inicjatyw, wymian, projektów i innych przedsięwzięć. Współpracę realizowały szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, kluby i organizacje. Liczne wizyty, turnieje sportowe oraz co najważniejsze kontakty między ludźmi stworzyły nierozerwalne więzi, które niejednokrotnie zostały utwierdzone wielkimi przyjaźniami.

Podczas wypowiedzi dodał również, że kultura odgrywała istotną rolę, a wspólne organizowanie życia kulturalnego to niezwykła forma sprzyjająca wzajemnej integracji mieszkańców. Podczas tych wszystkich uroczystości prezentowano dorobek kulturalny naszych miast – niezapomniane pozostaną występy naszych zespołów artystycznych i grup tanecznych.

Należy dodać, że dzięki owocnej współpracy udało się także zrealizować szereg wspólnych przedsięwzięć z Heinsbergiem pozyskano środki na rozbudowę szpitala oraz budowę przedszkola integracyjnego. W ramach wspólnych projektów z Rymarzowem dokonano m.in. generalnego remontu Domu Kultury w Ozimku oraz zbudowano siłownię plenerową przy GZS w Ozimku

Centralnym elementem współpracy są także wymiany młodzieży i współpraca szkół. W tym roku miejsce miały dwa doniosłe wydarzenia – pierwszym jest jubileusz 10-lecia partnerstwa Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ozimku z Zakladni Skola w Rymarzowie, a drugim uroczyste podpisanie aktu współpracy Gminnego Zespołu Szkół w Ozimku z Miejską Szkołą Realną w Heinsbergu. Podczas prezentacji aktu współpracy, który odczytali uczniowie obu szkół z pięknym programem artystycznym wystąpili uczniowie GZS.

Bardzo istotną rolę dla współpracy odegrali również strażacy ochotnicy z wszystkich miast partnerski. Z okazji jubileuszu OSP Antoniów przyjechało pojazdem, który przekazano z Heinsberga w połowie lat 90, a dziś jest zarejestrowany jako pojazd zabytkowy.

Następnie głos zabrali również burmistrz Heinsberga Wolfgang Dieder oraz Starosta Rymarzowa Petr Klouda, którzy również zwrócili uwagę na istotną rolę kontaktów partnerskich w budowaniu wspólnej i pokojowej Europy.

Wśród gratulantów byli także Szymon Ogłaza Członek Zarządu Województwa Opolskiego i Wicestarosta Opolski Leonarda Płoszaj.

Nagrodzono także osoby, które zasłużyły się dla budowania i propagowania idei partnerstwa – Helgę Baron, Klausa Leschika, Marka Kulika, Maję Antosik, Gerda von Helden, Marka Musiała, Danutę Kłysińską i Grażynę Świercz.

Na zakończenie wystąpiła grupa taneczna „Tanzgruppe Waldenrath” z Heinsberga.

KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (38)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (36)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (42)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (59)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (45)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (51)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (169)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (132)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (128)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (120)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (114)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (148)KONFERENCJA PARTNERSKA 2017 (196)

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2018-04-19 13:25
  • |
  • Licznik odwiedzin: 39 047 916