11.11.2013 r. w Schodni odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia św. Marcina.

Impreza ma w Schodni wieloletnią tradycję i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich grup wiekowych. Sprzyjająca pogoda, znakomita organizacja i wiele atrakcji sprawiły, że również w tym roku w uroczystościach uczestniczyła liczna grupa, której większość stanowili rodzice z dziećmi.

Inicjatorem imprezy jest koło DFK Stara Schodnia, ponieważ Dzień św. Marcina to tradycja zaczerpnięta z krajów niemieckojęzycznych. Na organizację imprezy udało się pozyskać finansowe wsparcie z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu w ramach projektu pt: „Uroczystość św. Marcina w Schodni – Die Feierlichkeiten zum Anlass des Hl. Martins in Schodnia“.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Schodni. Ks. dziekan Jan Bejnar szczegółowo przedstawił historię oraz życie św. Marcina. Po eucharystii uczestnicy w tradycyjnym przemarszu pod przewodnictwem strażaków niosących pochodnie oraz św. Marcina, który jechał na koniu i żebraka, udali się na plac za remizą OSP Schodnia. W przemarszu uczestniczyły dzieci, które niosły lampiony oraz śpiewały pieśni ku czci patrona.

Również w tym roku przygotowano tradycyjne ognisko św. Marcina, przed którym zebrali się uczestnicy spotkania. W Niemczech nazywano ten dzień "Funkentag" (dniem iskier) i palono wiklinowe kosze zużyte podczas prac w polu wykonywanych minionego właśnie sezonu. Wokół płonących koszy tańczono i śpiewano pieśni sławiące św. Marcina. Wierzono, że dym unoszący się z ogniska obejmie pola błogosławieństwem i zapewni obfite plony w przyszłym gospodarskim roku.

Na placu za remizą odbyło się przedstawienie pokazujące historię św. Marcina, który symbolicznie podzielił się połową swojego płaszcza z żebrakiem - w ten sposób stał się symbolem miłosierdzia. Ta tradycja ma przypominać, że należy się dzielić z naszymi bliskimi i dlatego nie zabrakło również rogalików św. Marcina tzw. „Martinskuchen”, którymi częstowano wszystkich uczestników spotkania.

Całej imprezie towarzyszyła przygrywająca orkiestra. Zaproszono również wszystkie dzieci do wspólnej zabawy, podczas której częstowano je cukierkami i innymi smakołykami.

Tradycja św. Marcina jest bardzo pospolita w naszej gminie, koło DFK Stara Schodnia we współpracy z Sołtysem, Radą Sołecką oraz OSP Schodnia również w tym roku zorganizowało bardzo udane spotkanie.

W tym miejscu kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację imprezy.

fot. M.W.
fot. M.W.
Galeria
 do góry