Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grodźcu rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz proboszcz Zdzisław Banaś. Msza święta koncelebrowana była przez księdza Szymona Supla.  

Ważną częścią grodzieckich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były uroczystości na cmentarzu parafialnym. Wśród zgromadzonych pod Pomnikiem Ofiar Wojen byli Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, Radny Rady Powiatu Opolskiego Antoni Gryc, Radny Rady Miejskiej w Ozimku oraz Prezes Fundacji ”Wieś Kresowa” Krzysztof Kleszcz, Sołtys Grodźca Zdzisław Adamski, Ksiądz Proboszcz Zdzisław Banaś, Ksiądz Szymon Supel, Przedstawiciele Rady Sołeckiej wsi Grodziec, Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, Fundacji „Wieś Kresowa”, zuchy i harcerze ZHR Grodziec i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Podczas uroczystości przy Pomniku Ofiar Wojen odśpiewano hymn narodowy i złożono symboliczne kwiaty. Radny Krzysztof Kleszcz wspomniał spoczywających na grodzieckim cmentarzu weteranów i żołnierzy Armii Krajowej oraz zwrócił uwagę na to jak ważna jest świadomość historyczna i narodowa. Sołtys Zdzisław Adamski nawiązał do rozmów, które odbył z weteranami wojennymi walczącymi po różnych stronach konfliktu wskazując na uniwersalne zasady i wartość jaką niesie za sobą wolność . Uroczystość na cmentarzu zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo.

We wczesnych godzinach popołudniowych mieszkańcy Grodźca oraz okolicznych miejscowości przybyli pod Kuźnię by w radosny i aktywny sposób uczcić niepodległość Rzeczypospolitej biorąc udział w Marszu Niepodległości im Jerzego Bogusza. Trasa marszu przewidywała około 5,5 km i nie była bardzo wymagająca. Choć marsz powiązany był z rywalizacją sportową nordic walking,  wielu uczestników wzięło udział w marszu nie biorąc udziału w zawodach. Uczestnicy w radosnej atmosferze, z flagami, chorągiewkami, kotylionami i balonikami w barwach narodowych przywitali niezwykłego gościa. Ten uśmiechał się pod charakterystycznym wąsem, przechadzał się w szarym płaszczu, czapeczce z orzełkiem, z szabelką u boku i  wzbudził niemałe zamieszanie oraz zainteresowanie z chęcią pozując do zdjęć. Po odprawie i instruktażu sędziów pomocniczych oraz obserwatorów sędzia główny zawodów Magdalena Maziarska przedstawiła uczestnikom marszu zasady rywalizacji, poinformowała o punktach zabezpieczenia medycznego i wystartowała wspólnie z „Marszałkiem” tegoroczny Marsz Niepodległości .

Wśród uczestników byli dorośli młodzież i dzieci. Trasa marszu miała swą metę przy Zatoce Bajka, gdzie na uczestników czekała gorąca herbata i ciepła zupa. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach byli:

Wśród dzieci – Benjamin Buczek, Karolina Madej, Jan Supel

Wśród kobiet – Anna Bogusz, Elżbieta Dropała, Lena Dropała, Urszula Sitnik

Wśród mężczyzn – Marceli Biskup, Damian Dropała, Sławomir Supel

Nagrody ufundowane przez Gminę Ozimek oraz Fundację „Wieś Kresowa” wręczyli Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek oraz prezes „Fundacji Wieś Kresowa” Krzysztof Kleszcz.

Ostatnim punktem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Grodźcu był koncert „Kocham Wolność”, poprzedzony krótkim występem harcerzy i zuchów z Grodźca. To wydarzenie zainteresowało wielu mieszkańców, którzy licznie przybyli do świetlicy wiejskiej. Koncert prowadziła Anna Juruć a wokalistami byli Mariola Jurkowska, Kasia Juruć i Karol Jurkowski, na gitarze akompaniował Wojciech Kwieciński. Po koncercie obecni mieli możliwość wspólnie z artystami śpiewać pieśni patriotyczne.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania Józefowi Adamskiemu za wcielenie się w postać Józefa Piłsudskiego oraz sędziom pomocniczym i obserwatorom zaangażowanym w zabezpieczenie i prawidłowy przebieg  Marszu Niepodległości - byli nimi Ryszard Olearczyk, Tomasz Furman, Jan Kałamarz, Aleksander Furman i Korneliusz Madej.

Podziękowania za zaangażowanie, pomoc i wsparcie organizacyjne organizatorzy kierują również w stronę dzieci z gromady zuchowej, ich rodziców oraz harcerzy ZHR Grodziec .

Wydarzenia odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Obchody Narodowego Święta Niepodległości” finansowanego z budżetu Gminy Ozimek

Pod%20pomnikiem%20(3)
Pod%20pomnikiem%20(3)
Marsz%20niepodleglosci%20(1)
Marsz%20niepodleglosci%20(1)
Galeria
 do góry