W Sołectwie Schodnia 18 lat temu podczas zebrania wiejskiego pojawił się pomysł zorganizowania dużego festynu. Zgromadzeni wówczas mieszkańcy podjęli decyzję, żeby festyn zorganizować podczas rocznicy – jubileuszu miejscowości. Dlatego wspólnie zaczęli prowadzić poszukiwania dotyczące pierwszych wzmianek o wsi.

Poprosili o pomoc Józefa Tomasza Jurosa – Prezesa Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, który z wielką pasją i zaangażowaniem odnalazł pierwsze informacje o Schodni sięgające 1485 r. Tak właśnie powstała książka jego autorstwa z bardzo ciekawymi zapiskami, fotografiami itp., do której mieszkańcy zawsze chętnie zerkają, aby dowiedzieć się o najstarszych dziejach wsi.

W 2005 r. – 18 lat temu obchodzono 520-lecie Schodni, później po 5 latach kolejny jubileusz 525-lecie, w 2015 r. – 530-lecie i Dożynki Gminne. W 2020 r. ze względu na pandemię nie było możliwości zorganizowania 535-lecia, dlatego wydarzenie przełożono i odbyło się w tym roku.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 26 sierpnia br. od przekazania jednostce OSP Schodnia samochodu operacyjno-ratowniczego (więcej na stronie …). Następnie impreza przeniosła się na plac festynowy, gdzie Sołtys Wsi Schodnia Julita Widera dokonała uroczystego otwarcia festynu.

„Mam nadzieję, że te dwa dni będą dla Was miłym przeżyciem, pełnym radości i szczęścia, że chociaż przez chwilę będziecie mogli zapomnieć o troskach dnia codziennego i cieszyć się podczas naszego święta. Tego wszystkiego pragnę Wam życzyć z całego serca” – tymi słowami przywitała mieszkańców i gości sołtys Julita Widera.

Następnie oddała głos Józefowi Tomaszowi Jurosowi, który w swój niepowtarzalny sposób opowiedział o najdawniejszych dziejach wsi, wplatając w wykład historie i ciekawostki, o których nie napisano w żadnych podręcznikach. Szczególną uwagę słuchaczy zwrócił fakt, że Jedlice, częściowo Ozimek oraz Antoniów znajdują się na dawnych terenach Schodni. Ponadto poinformował, że prawdopodobnie podczas ostatnich poszukiwań w archiwach natknął się na wzmiankę o Schodni z roku 1484. Oznaczałoby to, że miejscowość jest o rok starsza niż zakładano i w przyszłym roku będzie obchodzić 540-lecie. Po prelekcji członkowie Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi zaprezentowali replikę armaty wykonanej w Królewskiej Hucie Malapane, które zakończyło się podwójnym wystrzałem!

W dalszych punktach programu wystąpił zespół Opolskie Dziołchy z Antoniowa, po którym do wspólnego biesiadowania zaprosił zespół Małapanew Band. Późnym wieczorem na zabawę taneczną z zespołem Bravo przybyły tłumy z wszystkich okolic.

Niedziela dożynkowa rozpoczęła się od mszy św. dziękczynnej, którą odprawił ks. Łukasz Szuster. Podczas emocjonującego kazania duszpasterz mówił o codziennym trudzie rolników i ich ciężkiej pracy - dodając, że za wszystkie dobra należy dziękować Panu Bogu.

Następnie o godzinie 14:00 uformował się barwny korowód, który przejechał ulicami sołectwa, wzdłuż których znajdowały się piękne przystrojone w dożynkowe dekoracje posesje. Po dotarciu na plac festynowy otwarcia dożynek dokonała gospodarz wsi – sołtys Julita Widera, która przywitała uczestników korowodu oraz koronę żniwną, zgromadzonych mieszkańców i gości zaproszonych m.in. Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka, Zastępca Burmistrza Ozimka Andrzej Brzezina, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego Rafała Bartka i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Ozimku Marka Elisa.

Uroczystego aktu przekazania chleba dożynkowego na ręce włodarza gminy - Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka dokonali starostowie dożynek Krystyna i Brunon Klimas. Następnie podzielono go sprawiedliwie wśród wszystkich obecnych tak, aby nigdy nikomu go nie zabrakło.

W kolejnym punkcie programu wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chrząstowic pod batutą Jacka Zganiacza. Szczególnie cieszy, że część młodych muzyków pochodzi z Gminy Ozimek, a nawet z samej Schodni.

Następnie zaproszono do programu niemieckojęzycznego w wykonaniu błyskotliwej wokalistki Zuzanny Herud, która oczarowała publiczność i zaprosiła wszystkich do wspólnego biesiadowania. Po niej wystąpiła utalentowana młoda solistka z Antoniowa - Vanessa Gonsior. Gwiazdą wieczoru był duet rodzinny Dominika i Janusz Żyłka. Znani wykonawcy śląskich szlagierów, zaprezentowali takie przeboje jak „Siedem róż” czy „Me serce bije dla Ciebie”. Późnym wieczorem do tańca zaprosił DJ Bigllo. Niewiarygodna atmosfera i wielka frekwencja towarzyszyły podczas wszystkich występów tego dnia.

Organizatorem wydarzenia byli Sołtys i Rada Sołecka Wsi Schodnia, a współorganizatorami DFK Stara Schodnia, OSP Schodnia i Stowarzyszenie „Razem dla Schodni”.

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i społecznie pracowali podczas tych 2 dni wyjątkowych dni. Bez Waszego wsparcia to wszystko nie byłoby możliwe – mówi sołtys wsi Julita Widera.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach środków z Funduszu Sołeckiego Wsi Schodnia.

Galeria
 do góry