Dni Mostu i Żeliwa, obchodzone w tym roku pod hasłem 25-lecia obrony Opolszczyzny, rozpoczęły się w piątek 8 września wernisażem wystawy "W jedności siła". Na placu przed Muzeum Hutnictwa zebrali się mieszkańcy i zaproszeni goście, których powiał prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi Józef Tomasz Juros.

Na tle historycznych zdjęć obrazujących walkę Opolan o zachowanie odrębności i tożsamości województwa opolskiego, wzruszającymi wspomnieniami podzielili się bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń: senator Dorota Simonides, były marszałek województwa opolskiego Stanisław Jałowiecki, szef Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny Janusz Wójcik oraz Teresa Kudyba, która przed laty zrealizowała film o tamtych wydarzeniach. Wicemarszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza mówił o tym, jak ważna była to walka z dzisiejszego punktu widzenia, kiedy jesteśmy gospodarzami swojego regionu. A stało się to możliwe dzięki zjednoczeniu i determinacji wielu tysięcy Opolan 25 lat temu.

Wśród zebranych byli również przedstawiciele ozimskiego magistratu m.in. Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek i radni miejscy oraz radni powiatowi.

Galeria
 do góry