Stowarzyszenie „Razem dla Schodni” jest organizacją, która działa na rzecz lokalnej społeczności. Integrowanie mieszkańców młodszych i starszych jest dużym wyzwaniem, z którym członkowie RdS radzą sobie idealnie.

W sobotnie popołudnie, 4 marca 2023 r. zaproszono wszystkie mieszkanki sołectwa Schodnia na Dzień kobiet z darciem pierza i fejderbalem. Salka przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Schodni, w której odbywają są spotkania stowarzyszenia pękała w szwach. Organizatorzy przygotowali przyśpiewki, konkursy i przybliżyli dawne śląskie tradycje związane z darciem pierza. Dla zebranych zapewniono kawę, herbatę ciasto i ciepły posiłek.

Wszystkie panie przybyły zgodnie z tradycją w „fortuchach”, nawet najmłodsze uczestniczki darcia pierza. Przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom, którą znają jedynie najstarsi ma dla organizatorów ogromne znaczenie.

Na początku przybliżono genezę „darcia pierza” – dawniej na wsi w długie zimowe wieczory kobiety gromadziły się, aby wspólnie wykonywać prace, na które latem brakowało czasu. Właśnie jedną z tych prac było „darcie czy skubanie pierza”. Tego rodzaju spotkania nie tylko integrowały społeczność wiejską, a były sposobem na zabicie zimowej nudy. Starsze uczestniczki dnia kobiet w Schodni zaznaczyły jednak, że w ich przypadku „skubanie” było bardziej obowiązkiem niż spotkaniem towarzyskim. Z pierza gęsiego lub kaczego przygotowywano wsady do poduszek i kołder, stanowiących wyprawkę po zamążpójściu.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym „fejderbalem” – ucztą na zakończenie darcia pierza.

Galeria
 do góry