Pomimo mroźnej niedzieli 31 stycznia, serca wielu mieszkańców Ozimka i gminy rozgrzała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Graliśmy z sercem, ale także „z głową”, bowiem 29. Finał WOŚP poświęcony był zbiórce pieniędzy na laryngologię i otolaryngologię dziecięcą oraz diagnostykę głowy. Z powodu pandemii większość orkiestrowych inicjatyw przeniosła się wprawdzie do sieci, ale wolontariusze jak zwykle nie zawiedli. Na wysokości zadania stanęli także organizatorzy.

Organizatorem Finału WOŚP w Ozimku był Zespół Szkół, a gościny udzielił sztabowi nasz Dom Kultury. Orkiestrą „dyrygowała” opiekunka szkolnego wolontariatu Jolanta Szyporta, która z pomocą sporego grona zaangażowanych osób nadzorowała przebieg zbiórki i wszystkich zaplanowanych wydarzeń. Z zachowaniem reżimu sanitarnego, kwestę we wszystkich miejscowościach gminy prowadziło pięćdziesięciu wolontariuszy, zaopatrzonych w skarbonki, identyfikatory i środki ochrony osobistej. Nowością była możliwość wpłaty kartą u wolontariuszki wyposażonej w terminal płatniczy, która dawała możliwość udziału w zbiórce osobom nie mającym przy sobie gotówki. Na rzecz Orkiestry kwestowały osoby w różnym wieku: dwudziestu pięciu wolontariuszy do lat 16, siedmiu do osiemnastego roku życia i osiemnastu powyżej 18 lat. O godzinie 8.00 odebrali oni pakiety wolontariuszy WOŚP i wyruszyli w teren. Oprócz nich, datki zbierano w 29 punktach stacjonarnych na terenie gminy: sklepach, punktach usługowych itp. Przez cały dzień w sztabie WOŚP trwało liczenie przynoszonych pieniędzy. Odbywała się także aukcja na Allegro, z której dochód zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacja wystawionych na niej gadżetów WOŚP zakończyła się 31 stycznia, a pozostałych: ofiarowanych przez Gminę Ozimek, lokalne firmy i darczyńców indywidualnych, trwać będzie jeszcze do 14 lutego.

Co prawda w ramach tegorocznego Finału WOŚP nie odbywały się żadne imprezy „na żywo”, to jednak w południe przed Dom Kultury zajechali swoim nietypowym pojazdem rycerze z Opolskiego Bractwa Rycerskiego, którzy rozmawiając z mieszkańcami i pozując do zdjęć, zachęcali do odwiedzenia grodu rycerskiego w Byczynie. Ulicami Ozimka przejechała też kawalkada nietypowych pojazdów. Chętni mogli indywidualnie uczestniczyć w biegu „Policz się z cukrzycą”. Jednym z nich był radny Marceli Biskup, który zakończył swój ponad 5-kilometrowy bieg przed Domem Kultury. Ozimski sztab WOŚP zorganizował również dwa konkursy: plastyczny o tematyce WOŚP, na który wpłynęło ponad 20 prac oraz na ulepienie bałwana z symbolami Orkiestry. W obu konkursach jury wybrało najciekawsze prace, zapraszając ich twórców po odbiór nagród ufundowanych przez Gminę Ozimek i Dom Kultury.

Na facebookowym profilu Domu Kultury odbyły się trzy wejścia na żywo, podczas których relacjonowano przebieg ozimskiego Finału WOŚP. Prezentowały się w nich także wokalistki Studia Piosenki „Nonet”, tancerki Zespołu Tańca Orientalnego „Kaszmir” oraz Ozimska Orkiestra Dęta, obchodząca w tym roku jubileusz 35-lecia. O godzinie 20.30 wszystkim wolontariuszom i mieszkańcom, którzy zaangażowali się w tegoroczne granie, podziękował Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, zapalając wraz ze sztabem Orkiestry symboliczne „Światełko do nieba”. Kwota zadeklarowana po przeliczeniu zawartości puszek wyniosła 47 583,28 zł. Fundacja WOŚP doliczy do niej jeszcze zawartość naszej eSkarbonki (obecnie 1730 zł) i wartość aukcji na Allegro. Siema.  

Janusz Dziuban

fot. jad
fot. jad
Galeria
 do góry