Pierwsza w Polsce Szkoła Super Babci i Super Dziadka powstała osiem lat temu. Projekt jest realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA w oparciu o autorski program dr Zofii Zaorskiej – pomysłodawczyni i twórczyni pierwszej szkoły, w Lublinie.

Koło w Opolu PSPIA KLANZA od dwóch lat czyniło starania, w celu pozyskania funduszy i dołączenia się do sieci Szkół. W tym roku się udało!!! W Ozimku powstaje Szkoła Superbabci I Superdziadka.

Trwa rekrutacja do nowej szkoły, powstałej przy Domu Kultury w Ozimku.
Rozpoczęcie roku szkolnego od września.

Założeniem funkcjonowania Szkół Superbabci I Superdziadka  jest dostarczenie opiekunom dzieci wiedzy i umiejętności praktycznych, możliwych do wykorzystania w rodzinie bez szczególnego sprzętu i materiałów. Dlatego podstawową formą zajęć są warsztaty, nawiązujące do metody KLANZY.

Jak mówi twórczyni szkoły dr Zofia Zaorska: „szkoła uczy jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom. Szkoła Suprbabci I Superdziadka stawia na twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Metoda warsztatowa pozwala na wymianę doświadczeń, stwarza przestrzeń do rozmowy o trudnościach, a praca w grupie jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, uczy zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów.”

Różnica pokoleń będzie istniała zawsze, to tak naturalne, jak narodziny i śmierć. Jednak międzypokoleniowy dialog będzie możliwy, wówczas gdy babcia i dziadek … pójdą do szkoły, a konkretnie: „nabędą wiedzę tajemną” n.t. Rozwoju młodego człowieka, którą zdobędą podczas zajęć w szkole dr Zofii Zaorskiej – gdyż, jak informuje sama autorka projektu: „zakres warsztatów obejmuje różne bloki tematyczne np.:

1. W co się bawić? – przegląd dawnych i nowych pomysłów na zabawy. Jak się bawić w sposób rozwijający predyspozycje dziecka.

2. Jak opowiadać bajki i historie prawdziwe małym dzieciom? Jakie lektury wybrać dla dzieci.

3. Jak porozumiewać się z dziećmi i ich rodzicami? Jak stawiać granice i komunikować się w sytuacjach konfliktowych?

4. Jak zorganizować imprezę dla grupy dzieci?

5. Jak zadbać o siebie?

6. Jak udzielać pomocy dzieciom w nagłych wypadkach?

7. Porady psychologa nt. Stresu, pamięci, snu.

Warto zaznaczyć, że warsztaty realizowane są w w/w blokach tematycznych, jednak zajęcia prowadzone są w zależności, jakie zapotrzebowania zgłaszają słuchacze/ki.” Projekt oprócz szkoleń, w tym także z obsługi internetu i komputera, przewiduje wiele ciekawych imprez, spotkań oraz trzydniowy wyjazd integracyjny do Krakowa na spotkanie wszystkich działających w Polsce Szkół SuperBabci i SuperDziadka.

Projekt jest realizowany i współfinansowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020

Zapisy w Ozimku na nowy rok akademicki 2016/2017 odbywają się do 5 września w Domu Kultury, przy ulicy Dłuskiego 4. Kartę zgłoszenia można także pobrać na stronie opole.klanza.eu. Informacje pod nr telefonu 797 246 999 lub 77 465 11 39

Zapraszamy

Plakat
Plakat
 do góry