Dnia 2 marca b.r. odbyło się w Schodni zebranie sprawozdawcze, podczas którego Pani Sołtys Julita Widera złożyła sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej za 2015 r. Głównymi tematami omawianymi na spotkaniu były przede wszystkim decyzja o zamknięciu wjazdu z ul. Leśnej na DK 46 oraz braku kanalizacji w Schodni.

Kluczowymi tematami na zebraniu wiejskim w Schodni były częściowe zamknięcie ul. Leśnej oraz kanalizacja. Oprócz 62 mieszkańców w zebraniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Policji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad O/Opole, Urzędu Gminy i Miasta w Ozimku oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

W sprawie ul. Leśnej wypowiedzieli się Małgorzata Kałuża-Swoboda – Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości UW i Roland Mutwin – doradca wojewody. Pani Kałuża-Swoboda w formie prezentacji przedstawiła zakres kompetencji Wojewody Opolskiego oraz zasady wydawania decyzji lokalizacyjnej, na której znajdują się linie rozgraniczające określające obszar inwestycji. Dodała, że za samą inwestycję i za projekt odpowiada GDDKiA. Ireneusz Dyła – Z-ca Dyrektora GDDKiA przedstawił decyzję, na mocy której zgodnie z projektem wjazd z ul. Leśnej na DK 46 zostanie ze względów bezpieczeństwa zamknięty. W ramach dyskusji wypowiedzieli się również sołtys Julita Widera, radni powiatowi Antoni Gryc i Jan Karpa oraz mieszkańcy. Przedstawili argumenty, według których nie ma potrzeby zamykania wjazdu. Piotr Ludwiński zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu zaznaczył, że z roku na rok zwiększa się liczba pojazdów na drogach co przekłada się na stan bezpieczeństwa. Pan Dyła dodał, że GDDKiA rozważy prośby mieszkańców dot. wprowadzenia ograniczenia prędkości oraz inwestycji dot. montażu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. ks. Piotra Gołąba i ks. Piotra Kuczki z DK 46. Na zakończenie tego punktu mieszkańcy jednogłośnie przegłosowali wniosek o nie zamykaniu przedmiotowej ulicy.

W kolejnej części zebrania Mirosław Wiciak dyrektor ds. rozwoju PGKiM przedstawił mieszkańcom plany kanalizacji części sołectw Schodnia i Pustków w ramach jednej inwestycji. Zaznaczył, że nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na przeprowadzenie inwestycji na całym terenie sołectw ze względu na wymóg spełnienia wskaźników wymaganych przy aplikowaniu o środki zewnętrzne. Planowany termin złożenia wniosku to jesień 2016 r. W temacie kanalizacji wypowiedział się również Andrzej Wolny - Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska, przedstawiając nowe przepisy dot. odprowadzania ścieków wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska, które obowiązują od 1 stycznia br.

Następnym punktem było sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej za rok 2015, który przedstawiła Julita Widera. Najważniejszym wydarzeniem dla mieszkańców był festyn z okazji 530-lecia miejscowości, 25-lecia DFK i 30-lecia parafii, który został połączony z Dożynkami Gminnymi. Przedstawiono także, na co przeznaczono środki z funduszu sołeckiego min. na częściowy remont boksów garażowych przy remizie OSP Schodnia, zakup namiotu oraz ławek i dokończenie remontu i doposażenie altany przy świetlicy. Ponadto w ramach inwestycji gminnych wyasfaltowano ul. Leśną i utwardzono tłuczniem ul. Polną. Na zakończenie pani sołtys podziękowała wszystkim, którzy wsparli działalność na rzecz mieszkańców sołectwa. Szczególnie podziękowała burmistrzowi za dobrą współpracę. W sprawie braku inwestycji drogowych zaznaczyła, że jest to związane z brakiem kanalizacji, której budowa powinna w najbliższym czasie ruszyć. I właśnie z tym wiąże nadzieje na kolejne inwestycje w Schodni.

Ostatnim punktem były pytania do burmistrza Jana Labusa, który podczas dyskusji nawiązał do słów sołtysa i zaznaczył, że rozważy jedynie remontowanie dróg, na których nie jest zaplanowana budowa kanalizacji. Ponadto dodał, że zastanowi nad rozwiązaniami dla ul. Rzecznej oraz ul. Dolnej i Polnej (na które jest przygotowana dokumentacja).

 

Pani sołtys Julita Widera wita gości
Pani sołtys Julita Widera wita gości
Galeria
 do góry