Św. Marcin zawitał do Krasiejowa
W dniu 11 listopada do Krasiejowa tradycyjnie zawitał Św. Marcin. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego nabożeństwa w kościele, które poprowadził ks. proboszcz Józef Gorka.
Następnie korowód pod przewodnictwem św. Marcina na koniu udał się na plac przy budynku OSP. Tam na uczestników czekały: rozpalone przez strażaków duże ognisko, dwa kosze świeżych i pachnących marcińskich rogali upieczonych przez lokalną piekarnię „Tradycyjnie Robione” oraz członkinie PZ Caritas, które zaprosiły wszystkich na pyszny poczęstunek. Ale zanim posmakowaliśmy rogali, pani Ewa Kotysz oraz aktorzy zapoznali zebranych z legendą o św. Marcinie z Tours.
Później pani Ewa zaopiekowała się dziećmi prowadząc przeróżne ciekawe animacje związane życiem bohatera dnia. W tym celu wykorzystała przygotowane wcześniej eksponaty gąski, koniki, chustę animacyjną, grubą linę, no i oczywiście duży wiklinowy kosz z cukierkami, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oprócz zabaw sprawnościowych odbył się konkurs wiedzy o życiu i szlachetnych czynach św. Marcina. Nasze dzieciaki naprawdę dobrze orientowały się w jego życiorysie. Do zabaw zaangażowane zostały też panie z Caritasu, które budowały mosty, pod którymi przechodzili mali uczestnicy. Jak wiemy, mosty są zawsze ważnym symbolem pojednania. Dorośli częstowali się w tym czasie wspaniałą grochówką, kromkami samodzielnie upieczonego chleba ze smalcem i ciepłymi napojami.
PZ Caritas dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby impreza była miłym integracyjnym spotkaniem mieszkańców i rodzin: Państwu Polaczkom - sponsorom marcińskich rogali, pani Katarzynie Klitza - właścicielce stadniny koni, strażakom z OSP, św. Marcinowi, w rolę którego wcielił się Piotr Patola, żebrakowi - Marcinowi Dreja, Państwu Maternym z Niemiec. My zaś dziękujemy członkiniom PZ Caritas w Krasiejowie pod przewodnictwem Ireny Kostki za ogromne zaangażowanie oraz pani Ewie Kotysz - naszej niezawodnej, lubianej przez wszystkie dzieci animatorce, za wspaniale pod każdym względem przygotowane spotkanie i pielęgnowanie tradycji.
Sylwia Widawska (SMK)