Jubileusz 55-lecia zespołu Opolskie Dziołchy/Oppelner Mädels
„Opolskie Dziołchy”/"Oppelner Mädels" to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych działających na Opolszczyźnie. Powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Antoniowie w 1969 roku.
W swym programie artystycznym zespół ma pieśni śląskie, polskie, niemieckie, wiele jest również w programie piosenek o tekstach tłumaczonych z języka niemieckiego na polski.
Zespół „Opolskie Dziołchy”/„Oppelner Maedels” uczestniczył w wielu przeglądach i konkursach. W swym dorobku artystycznym ma wiele nagród, dyplomów i wyróżnień.
Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty na terenie gminy oraz woj. opolskiego.
„Opolskie Dziołchy”/„Oppelner Maedels” działają jako zespół Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Dzięki porozumieniu pomiędzy TSKN i Domem Kultury w Ozimku działa jeszcze prężniej i może jeszcze lepiej realizować misję zachowania tradycji i kultury naszego regionu.
Uroczystości związane z jubileuczem zespołu odbyły się 31.08.2024 . Wśród obecnych na uroczystościach były byłe i aktualne członkinie zespołu oraz licznie zgromadzeni goście, między innymi:
Zastępca Burmistrza Ozimka - Andrzeja Brzezina, Dyrektor Domu Kultury w Ozimku - Justyna Wajs-Fijałkowska, Członek Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Opolu - Ryszard Galla, Przewodniczący TSKN Gminy Ozimek - Martin Konietzko i Skarbnik TSKN Gminy Ozimek - Edeltrauda Szostok, Przewodnicząca DFK w Antoniowie - Krystyna Hoinka, Radny Rady Miejskiej w Ozimku - Marcin Kowalewsk, ks. Dawid Górniak z Parafii Jana Chrzciciela w Ozimku, Sołtys Antoniowa Anna Lubańska-Tabaczniuk, instruktorka zespołu z ramienia TSKN - Dorota Urbańczyk; Prezes OSP Antoniów – Norbert Halupczok; Radna Rady Powiatu Opolskiego - Magdalena Kotula
Była to radosna, ale też pełna wzruszeń i wspomnień uroczystość.
Sentencją działalności zespołu są słowa „dopóki Małapanew przez Antoniów płynie, będą „Opolskie Dziołchy” śpiewać i śląski śpiew nie zaginie”.
Wydażenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka.