Z dniem 31 lipca 2020 r. weszły zmiany w zakresie umów dzierżaw, co ma bezpośredni wpływ na ustalenie właściwego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników (podleganie i ustanie) jak również w kwestii przyznania prawa do świadczeń.

Dla celów ustalenia podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników umowy dzierżaw winny być potwierdzone przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Umowa taka powinna być opatrzona pieczęcią właściwego wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) jego podpisem i data jej potwierdzenia. Potwierdzenie przedmiotowej umowy oznacza, że osoba która wydzierżawiła użytki rolne prowadzi na tych gruntach działalność rolniczą. Ponadto przedmiotowa data stanowi podstawę do uznania, że umowa spełnia wymogi formalne.

Nie mniej jednak brak potwierdzenia umowy dzierżawy przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) nie oznacza że rolnik nie może za pomocą zeznań świadków, oświadczeń złożonych pod odpowiedzialnością karną wykazać faktu prowadzenia działalności rolniczej na dzierżawionych gruntach (art. 75 Kpa).

Zawarta umowa dzierżawy powinna być dla Urzędu Gminy podstawą do stwierdzenia, że podatnikiem podatku rolnego stał się dzierżawca, a tym samym istnieje możliwość wykazania przez urząd powierzchni dzierżawionych gruntów rolnych  w hektarach fizycznych i przeliczeniowych.

 

Opracowanie: Katarzyna Bunkiewicz Kierownik Wydziału Ubezpieczeń OR KRUS w Opolu

 do góry