22 marca 2024 w  Domu Kultury w Ozimku odbyły się miejsko-gminne eliminacje XXX Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim pn.  „Jugend trägt Gedichte vor – Młodzież recytuje poezję”, które zostały zorganizowane przez Zarząd Gminny TSKN oraz Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Ozimku. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek.

Konkurs Recytatorski w języku niemieckim pn.  „Jugend trägt Gedichte vor – Młodzież recytuje poezję” jest imprezą, która na stałe wpisała się do kalendarza kulturalnego Opolszczyzny. Jego głównym organizatorem jest Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który już od 30 lat zachęca młodzież do poznawania języka i kultury naszych sąsiadów poprzez kontakt z niemieckojęzycznymi tekstami literackimi. Co roku w konkursie bierze udział kilkaset osób ze wszystkich gmin naszego województwa.

W tegorocznych eliminacjach szkolnych w naszej gminie wzięło udział łącznie 45 uczniów z 7 szkół podstawowych. Do eliminacji miejsko-gminnych zakwalifikowały się 23 osoby.  Jednak z uwagi na sezon chorobowy ostatecznie na scenie naszego domu kultury zaprezentowało się 20 uczestników. Każdy z nich recytował z pamięci przed zebraną publicznością i jury dwa wybrane przez siebie wiersze w języku niemieckim. Komisja w składzie: Marcin Widera, Michael Oster oraz Daniel Bewko wnikliwie oceniła młodych recytatorów biorąc pod uwagę: wymowę, intonację, interpretację oraz dobór repertuaru. Przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:

Kategoria szkoły podstawowe  kl. I - III:

I miejsce: Noah Libera (PSP w Krasiejowie)

II miejsce: Oliwia Beger (PSP nr 2 w Ozimku)

III miejsce: Laura Dębska (PSP w Krasiejowie)

wyróżnienie: Maja Jaguś (PSP w Antoniowie)

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV – VI:

I miejsce – Karol Borowski (PSP w Szczedrzyku)

II miejsce – Paulina Pańczyk (PSP w Antoniowie)

III miejsce – Milena Golletz (PSP nr 3 w Ozimku)

Wyróżnienie: Nina Szura (PSP nr 3 w Ozimku), Jasmin Pyka (PSP w Krasiejowie), Zuzanna Hornik (PSP w Szczedrzyku)

Kategoria szkoły podstawowe kl. VII – VIII:

I miejsce – Olivia Ozon (PSP nr 3 w Ozimku)

II  miejsce – Magdalena Hupa (PSP nr 2 w Ozimku)

Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk wiceburmistrza Andrzeja Brzeziny podziękowania za udział i czekolady, laureaci dyplomy i nagrody książkowe.

Do etapu rejonowego zakwalifikowano łącznie 8 osób: Karola Borowskiego, Paulinę Pańczyk, Milenę Golletz, Ninę Szurę, Jasmin Pykę, Zuzannę Hornik, Olivię Ozon i Magdalenę Hupę. Laureaci najmłodszej kategorii z klas I - III biorą udział tylko w eliminacjach szczebla gminnego.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom życzymy sukcesów na rejonowym etapie konkursu, który w tym roku odbędzie się 18 kwietnia 2024 o godz. 9.30 w Domu Kultury w Ozimku.

uczestnicy konkursu
uczestnicy konkursu
Galeria
 do góry