Dzień Świętego Marcina ma w Schodni wieloletnią tradycję i jest organizowany przez koło DFK Stara Schodnia, we współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką oraz OSP Schodnia. Tegoroczna edycja odbyła się 10 listopada i przyciągnęła tłumy mieszkańców.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Schodni, którą odprawił ks. Dominik Sowa. Następnie wszyscy zebrani udali się orszakiem, na czele którego prowadził św. Marcin na koniu, a u jego boku szedł żebrak, na plac za remizą OSP w Schodni. Ponadto zgodnie z tradycją za patronem podążały dzieci niosące lampiony i śpiewające pieśni ku czci świętego. Bezpieczeństwo zapewnili strażacy, którzy nieśli zapalone pochodnie i przygotowali ognisko św. Marcina. Drewo ufundowali Państwo Bronek.

Głowna część imprezy odbyła się na placu za remizą OSP, gdzie mali aktorzy, których przygotowała Anna Spyra (nauczyciel SP2 w Ozimku) przedstawili scenę z życia patrona, w której zgodnie z legendą podzielił się płaszczem z żebrakiem – jako symbol wielkiego miłosierdzia.

W kolejnym punkcie zaproszono wszystkich do częstowania się pysznymi rogalami świętomarcińskimi i ciepłymi napojami. Dla najmłodszych były gry i zabawy oraz słodycze, a dla dorosłych przygotowano biesiadę z orkiestrą dętą.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób. Organizatorzy serdeczne dziękują wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację imprezy. Imprezę zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

Galeria
 do góry