Kultura

Twórcza Niepodległość - świętujemy razem! - warsztaty

Z okazji 100-lecia odzyskania suwerenności przez Polskę Dom Kultury w Ozimku przygotował projekt pn. „Twórcza Niepodległość – świętujemy razem!”, który uzyskał dofinasowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W związku z tym w okresie od 11 września do 10 listopada w naszej placówce odbędą się bezpłatne zajęcia warsztatowe adresowane do różnych grup odbiorców.

  • "Przestrzenie wolności – nowa historia lotu Ikara" - warsztaty z zakresu rozwoju personalnego – prowadząca Anna Bereźnicka

 18.09.2018 godz. 09.00 - I grupa;
 18.09.2018 godz. 12.30 II grupa,
 22.09.2018 godz. 13.00 III grupa;
 22.09.2018 godz. 17.00 wspólna debata.     

Warsztaty rozwoju osobistego pn. „Przestrzenie wolności – nowa historia lotu Ikara” przeprowadzone zostaną z wykorzystaniem narzędzi psychologii procesu. Nawiązując w tytule do historii mitycznego Ikara spotkanie warsztatowe ma na celu nakłonienie uczestników do refleksji nad pytaniem, czy wolność to wartość, za którą zawsze trzeba płacić? Uczestnicy warsztatów zaproszeni zostaną do odkrywania własnego, osobistego sposobu doświadczania wolności, a także zrozumienia jej znaczenia dla własnej aktywności i działania. Twórcze narzędzia prowadzenia warsztatu oparte na pracy z rysunkiem, z dźwiękiem i aktywną wyobraźnią stworzą niezwykłą atmosferę do poznania siebie oraz określenia kierunku rozwoju własnego poczucia wolności, w którym ogniskują się nasze najgłębsze pragnienia i potrzeba samorealizacji.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, których interesuje temat wolności i poznawanie jej przez działania twórcze.

  •  "Polska tańcem malowana " - cykl warsztatów tańców integracyjnych dla seniorów  - prowadząca Halina Oster

11.09.2018 godz. 10.00;
25.09.2018 godz. 10.00;
09.10.2018 godz. 10.00,
23.10.2018 godz. 10.00.   

Program warsztatów „Polska tańcem malowana” zawiera naukę tańców i  zabaw integracyjnych opracowanych na podstawie figur, motywów tanecznych polskich tańców narodowych i regionalnych oraz tekstów i melodii ludowych. Nieskomplikowane układy taneczne m.in. poloneza, kujawiaka, krakowiaka, polki, trojaka, walczyka lubelskiego, proste i ciekawie zaaranżowane melodie, wesołe teksty piosenek oraz działania aktywizujące gwarantują dużą dawkę dobrej zabawy, ruchu, relaksu i odprężenia, a także obcowania z folklorem – naszym narodowym dziedzictwem. Uczestnicy poznają metody umożliwiające w atrakcyjny  i przystępny  sposób wykorzystanie tradycyjnej muzyki ludowej w pracy w grupach.                                                                                 

  •  "Uwolnij głos!" - warsztaty wokalne oparte o repertuar polskich pieśni ludowych – prowadząca Iwona Wylęgała

04.10.2018 godz. 17.00 

Warsztaty wokalne pn. „Uwolnij głos!” to okazja do zetknięcia się z żywą pieśnią ludową i poznawania jej poprzez własne doświadczenie, którego gromadzenie pozwala szybciej uczyć się i zapamiętywać. Uczestnicy poznają technikę śpiewu pełnym głosem, zaczynając od jego wydobywania. Wykonają ćwiczenia emisyjne i  będą eksperymentować  z własnym głosem. Ale warsztaty to nie tylko praktyka muzyczna. Osoby zapoznają się z takimi pojęciami jak: tradycja ustna, jedno i wielogłosowość, wariantowość, rodzaje i funkcje pieśni, zaśpiew, symbolika. Postarają się zinterpretować tekst przy pomocy wskazówek prowadzącej. Poznają cechy i funkcje pieśni na konkretnych przykładach. Dowiedzą się, jak wykonywano pieśni ze względu na ich rodzaj i pochodzenie, a także o tym, czego nie da się zapisać nutami. W ten sposób oprócz nauki śpiewu poznają związek pieśni z życiem i pojmowaniem świata przez mieszkańców wsi .Uczestnicy warsztatów śpiewaczych wreszcie będą mieli okazję prześledzić drogę pieśni ludowej od autentycznej postaci do stylizacji muzycznej. Co szczególnie cenne, repertuar pochodzić będzie z najbliższej okolicy, z archiwum fonograficznego Muzeum Śląska Opolskiego oraz badań terenowych prowadzącej.                                                                              

  • "Wyrazić siebie" - warsztaty teatralne dla młodzieży – prowadząca Martyna Konowalik

29.10.2018    godz. 10.00 

 Warsztaty teatralne „Wyrazić siebie” prowadzone przez Martynę Konowalik skierowane są do uczniów trzeciej klasy gimnazjum  oraz szkół średnich, którzy przygotowują przedstawienie historyczne związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę Trzygodzinne warsztaty podzielone będą na trzy części: pierwsza rozgrzeje i rozluźni ciało, by stworzyć warunki dla dalszej pracy. Druga część polegać będzie na uwolnieniu z ciała głosu, po to, by zdecydowanie wyartykułować krótkie formy literackie przygotowane przez prowadzącą. Trzecia część, będąca zwieńczeniem dwóch poprzednich, pozwoli na kreatywne wykorzystanie rekwizytu/przedmiotu. Program warsztatów jest całkowicie autorski, skupiający się na terapeutycznej funkcji teatru.                    

  • "To co najważniejsze" - rodzinne warsztaty plastyczno-animacyjno  - prowadząca Agnieszka Jarocka

10.11.2018      godz. 15.00 

 Warsztaty plastyczno-animacyjne pn. „To, co najważniejsze” są skierowane do grup rodzinnych, które będą miały niecodzienną możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia własnego rodzinnego „loga/godła” oraz powielenia go na ekologicznych torbach. Uczestnicy warsztatów poznają zasady tworzenia znaku graficznego. Po krótkim wprowadzeniu grupy przystąpią do tworzenia projektu rodzinnego godła. Szkice wykonane na kartkach. o formacie A3 za pomocą ołówków, cienkopisów, farb akwarelowych zostaną zeskanowane, aby uzyskać cyfrową matrycę, która posłuży do przeniesienia znaku na specjalny papier sublimacyjny. Gotowe wydruki rodziny zaprasują na przygotowane wcześniej torby ekologiczne. Produkty powstałe podczas warsztatów członkowie rodzin zabierają do domu. Podczas oczekiwania na wykonanie wydruków dzieci wraz z pozostałymi członkami rodzin będą mogły wziąć udział w animacjach prowadzonych przez wolontariuszy wykorzystujących metody KLAZY.

Zapisy w sekretariacie Domu Kultury w Ozimku lub pod nr tel. 774651139.  

Oficjalna strona obchodów 100-lecia Niepodległości Polski www.niepodlegla.gov.pl

                                                                                                                     

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ OZIMKA

PATRONAT MEDIALNY:

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2019-12-10 15:31
  • |
  • Licznik odwiedzin: 54 919 764