Wiadomości z Ozimka i okolic

Rok 2017 jest dla Ozimka rokiem szczególnym ponieważ obfituje w  ważne dla miasta i jego mieszkańców rocznice: 190 lat temu został oddany do użytku wiszący most żeliwny, a 55 lat temu Ozimek otrzymał prawa miejskie. Na ten rok przypadają także jubileusze partnerstwa z zaprzyjaźnionymi miastami: niemieckim Heinsbergiem i miastem Schotten oraz czeskim  Rymarovem. Te rocznice wzbogaciły uroczysty charakter III Świeta Mostu i Żeliwa oraz Dni Ozimka. Cała impreza poprzedzona była V Międzynarodowym Spotkaniem Miłośników Żeliwa Artystycznego, w którym uczestniczyli pasjonaci, naukowcy oraz artyści i muzealnicy z różnych części świata. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku, Dom Kultury w Ozimku oraz Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi.

W sobotni poranek, mimo deszczowej aury, odbył się blok sportowy „Ozimek na sportowo”, podczas którego mieszkańcy mieli okazję zadbać o swoją kondycję fizyczną i nieco się rozgrzać. Rankiem rozegrały się mecze piłkarskie na ozimskim Orliku pod nazwą „Turniej dzikich drużyn”, natomiast nieco później na Wyspie Rehdanz’a można było uczestniczyć w zawodach z wędkarstwa rzutowego, organizowanych przez LGR Opolszczyzna. Można było poskakać na trampolinach, skorzystać z treningu obwodowego, poszaleć na zumbie i rozciągnąć zbolałe mięśnie podczas stretchingu. Blok sportowy poprowadzili instruktorzy z Fit Fabryki w Ozimku oraz z Domu Kultury.  Po południu deszcz przestał padać i rozpoczęły się oficjalne uroczystości na moście wiszącym, obchodzącym 190-lecie powstania. Tuż po tym odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz koncert chóru „Na obcasach” w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Równocześnie, w Kościele Ewangelickim można było podziwiać wystawę metalo-plastyki pn. „Anioły” przygotowaną przez rodowitego ozimianina  Jarosława Michała Chyca, którego prace są połączeniem kreatywności, przeżytych emocji i wielkiej pasji. Około godziny 16:20 spod Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela ruszył barwny korowód historyczny, któremu przewodziła Ozimska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Andrzeja Wilczyńskiego. Mieszkańcy Ozimka, przyjezdni goście oraz organizatorzy poprzebierani w piękne stroje z epoki dumnie przeszli ulicami Ozimka docierając na Wyspę Rehdanz’a. Po zajęciu miejsc na widowni mieli okazję zobaczyć niezwykle ciekawy i widowiskowy spektakl pt. „W Karczmie u Krigara. Folk-musical historyczny”, wyreżyserowany przez Dyrektora Domu Kultury w Ozimku, Justynę Wajs-Fijałkowską. W inscenizacji wzięli udział członkowie SDMP, chór „Na obcasach”, zespoły ludowe: ”Heidi” z Ozimka, „Opolskie Dziołchy” z Antoniowa, „Dzióbki” z Bietrzynnika, „Babie Lato” z Ozimka i „Niezłe Ziółka” z Opola teatr „Trochę Lipa” z Ozimka oraz mieszkańcy Ozimka. Następnie zaprezentowała się Ozimska Orkiestra Dęta oraz odbył się konkurs na najciekawszy strój historyczny i najsmaczniejszą potrawę z pstrąga. Po zakończeniu części historycznej zabawa rozpoczęła się na całego, a sceną zawładnęły zespoły muzyczne: Freulein Wunnder z Heinsberga, Maria Spólna & Bow oraz gwiazda wieczoru Brathanki. Mimo chłodu i deszczu atmosfera była gorąca i nawet dyskoteka pod gwiazdami z DJ Wasylem trwała do późnych godzin nocnych.

            Niedzielne imprezy rozpoczęły się od animacji dla najmłodszych mieszkańców Gminy Ozimek. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i konkursach oraz mogły otrzymać atrakcyjne nagrody. Następnie można było się przenieść w zamierzchłe czasy, a to za sprawą inscenizacji bitwy pod nazwą „Obrona Karczmy u Krigara”, podczas której strzałom i wybuchom nie było końca. Po południu rozpoczął się blok „Cudzych chwalicie… poznajcie swoich”, podczas którego zaprezentowały się zespoły tańczące w Domu Kultury w Ozimku: Diament, Kropelki, Mini Mini, Pink Cherry, cheerleaderki Omega, mażoretki Diament I, Delement, Kaszmir i Zafira Orient, Super Mums. Swoje układy taneczne zaprezentowali również tancerze z Klubu Miłosników Tańca Towarzyskiego ALVARO oraz goście z  Heinsberga: Tanzgruppen Waldenrat . Wystąpiły także wokalistki ze Studia Piosenki NONET oraz Julia Dota ze Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji Talentów AKCES.  Członkowie Szkoły Super Babci i Super Dziadka poprowadzili zabawy dla dzieci metodami Klanzy. Na scenie muzycznej wysoką klasę wykonania potwierdziły zespoły pochodzące z Gminy Ozimek: SIT-BEAT, DJ Roka, OzM oraz hip-hopowy zespół Elegancko, który na koniec swojego występu zaprezentował teledysk do piosenki pt. „Tańcowadła” nawiązujący do konkursu tanecznego organizowanego cyklicznie w Domu Kultury w Ozimku. W rockowe klimaty wprowadził publiczność zespół Nutshell oraz Zberny 3000 i Przyjaciele. Na zakończenie zagrała grupa z Heinsberga pod nazwą „Zero Grawitation”.

Cały weekend obfitował w wiele różnych atrakcji, spośród których każdy mieszkaniec Gminy Ozimek mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Impreza nie mogłaby się odbyć bez doświadczonej konferansjerki, Hanny Pogorzelskiej, która sprawnie i z humorem zapowiadała kolejnych występujących. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, jednak pogody nie udało się zaprogramować. Mimo wszystko mieszkańcy naszej gminy nie przestraszyli się chłodu, słoty oraz deszczu i licznie uczestniczyli w tak ważnym dla naszego miasta święcie. To ludzie sami stworzyli ciepłą i przyjazną atmosferę podczas III Święta Mostu i Żeliwa – Dni Ozimka.

Fotorelacja: Fotokomórka, Grzegorz Świdziński, Robert Kowalczyk

fot. Agnieszka Nabrdalik
fot. Agnieszka Nabrdalik
Galeria
 do góry