Tytuł: Święto Pstrąga

Cel operacji: Promocja rybackiej specyfiki obszaru RLGD poprzez organizację wydarzenia pn. „Święto pstrąga”

 Wartość projektu: 65 407,36 zł.

Dofinansowanie: 55 596,00 zł, w tym publiczne środki wspólnotowe (wkład EFMR) 47 256,60 zł, a wkład krajowy: 8 339,40 zł

 

Opis:

Zaplanowano organizację trzydniowego wydarzenia pn. "Święto pstrąga".

W pierwszy dzień odbędzie się konferencja tematyczna, której celem jest promocja gospodarczej, tradycyjnej i kulturalnej specyfiki obszaru RLGD.

Kolejne dwa dni to szereg zaplanowanych działań przy rzece Mała Panew na Wyspie Rehdanz'a, które mają na celu popularyzację i promocję specyfiki obszaru RLGD "Opolszczyzna", min poprzez:

- interaktywny pokaz gotowania pn. "Pstrąg i jego tajemnice w 2 odsłonach". Będzie to pokaz kulinarny połączony z edukacją. Podczas pokazu zostaną przygotowane porcje degustacyjne dla uczestników wydarzenia;

- animacje dla dzieci z nastawieniem na tematykę wodną i rybacką; 

- spektakl "O rybaku i złotej rybce";

- konkurs popularyzujący tematykę związaną z rybami i kulturą rybacką w regionie;

- program artystyczny: występy zespołów ludowych, sekcji dziecięcych, orkiestry.

Dodatkowo odbędą się spławikowe zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Ozimka 2021- zawody zaplanowano do realizacji wspólnie z Kołem PZW Ozimek w Biestrzynniku.

 

Zaplanowano zakup gadżetów promocyjnych, które będą rozdawane wśród uczestników wszystkich wydarzeń, atrakcji, konkursów, konferencji, zawodów wędkarskich, dla aktywnych uczestników podczas pokazu gotowania, dla najmłodszych występujących. 

Dnia 30 lipca 2021 r., w ramach „Święta Pstrąga”, na sali kameralnej Domu Kultury w Ozimku zorganizowana została konferencja promująca obszar Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”, na którą przybyli liczni przedstawiciele samorządu oraz sektora rybackiego i nie tylko. Ponadto w programie zaplanowano spektakl na Sali widowiskowej i koncert chóru.

Konferencję przeprowadzono na sali, która w ramach projektu "Przebudowa pomieszczeń Domu Kultury wraz z ich wyposażeniem na cele promocyjno - edukacyjne związane z kulturą rybacką" została przygotowana właśnie do takich wydarzeń.

W ramach prelekcji Jakub Roszuk Dyrektor Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu zaprezentował najważniejsze zagadnienia związane z kulturą rybacką naszego regionu, tradycjami oraz promocją ryby. Ponadto uczestnicy zadawali prowadzącemu szereg pytań, na które szczegółowo odpowiadał.

Następnie na sali widowiskowej odbyła się premiera spektaklu tanecznego pt. „O rybaku i złotej rybce”, którą obejrzeli wraz z uczestnikami konferencji wszyscy zainteresowani.

Za pomocą tańca i animacji wyświetlanej na ekranie, została przedstawiona historia o poczciwym rybaku i jego chciwej żonie.

W przedstawieniu wystąpiły grupy mażoretkowe: Delement w choreografii Karoliny Stopińskiej i O-MEGA II w choreografii Natalii Grochol, a także zespół tańca orientalnego Kaszmir w choreografii Tatiany Kowalczyk. Tancerki, w barwnych strojach i z widowiskowymi rekwizytami, w ciekawy sposób przedstawiły podwodny świat, który doskonale współgrał z animacją przedstawioną na ekranie. Natalia Grochol, członkini zespołu Delement oraz instruktorka grupy O-MEGA II, z wdziękiem i niebywałą płynnością wcieliła się w rolę Złotej Rybki. Mroczna podwodna kraina, pełna syren i innych złośliwych stworzeń okazała się być zaskakująca i piękna.

Na zakończenie piątkowego świętowania, w holu domu kultury wystąpił Chór Na Obcasach pod batutą Pawła Wielgusa.

Galeria
 do góry