Data wydruku: 2024-11-21 12:50:01

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 PODPROGRAM 2021 PLUS



Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Głównym celem programu jest udostępnianie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków osobom doświadczającym głębszych form ubóstwa.

Pomoc mogą otrzymywać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych i dlatego też trafiać będą do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 235% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj.:

  • 1 823,60 zł – dochód dla osoby samotnie gospodarującej
  • 1 410,00 zł – dochód dla osoby w rodzinie

 

Osoby, które są zainteresowane otrzymaniem żywności z POPŻ prosimy o kontakt z tutejszym Ośrodkiem Integracji i Pomocy Społecznej w Ozimku (osobiście w siedzibie Ośrodka – budynek Urzędu Gminy i Miasta w Ozimku, ul. ks. Jana Dzierżona 4B) celem ustalenia sytuacji dochodowej swojej rodziny, spisania skierowania oraz zakwalifikowania do otrzymania pomocy.

W ramach Podprogramu 2021 Plus osoby zakwalifikowane otrzymają artykuły spożywcze, których maksymalna wartość może wynieść ok 9,20 kg na osobę, w tym:

- powidła śliwkowe – 0,3 kg

- makaron jajeczny świderki – 2 kg

- mleko UHT – 2 l

- szynka wieprzowa mielona – 0,9 kg

- cukier biały – 2 kg

- olej rzepakowy – 2 l

Zakładany okres realizacji dystrybucji żywności: luty 2023 – sierpień 2023.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:

Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:                

  • warsztaty kulinarne; 
  • warsztaty edukacji ekonomicznej;
  • warsztaty dietetyczne;
  • warsztaty niemarnowania żywności,
  • inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących

 

Działania towarzyszące mogą odbywać się w formie wyłącznie stacjonarnej.

Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronach internetowych Banków Żywności.

 

Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:

 

  • włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych, np.: zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa;
  • grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne);
  • pomoc towarzysząca niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych – osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej);
  • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;
  • wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

 

PODPROGRAM 2021 PLUS jest kontynuacją poprzednich Podprogramów.

 

Kontakt do koordynatora Podprogramu:

Justyna Giemza – pracownik Urzędu Gminy i Miasta w Ozimku,

Telefon: 77 4622 -869

lub e-mail: j.giemza@ugim.ozimek.pl