Przejdź do treści głównej
Data wydruku: 2026-08-18 15:19:22

UGiM w Ozimku

ks. J. Dzierżona 4b
46-040 Ozimek
tel.: +48774622800
e-mail: sekretariat@ugim.ozimek.pl
www: ozimek.pl

Archiwum aktualności

DFK Ozimek: Spotkanie seniorów

10 maja w świetlicy DFK w Ozimku odbyła się impreza w ramach projektu „Spotkanie seniorów z wykładem na temat historii Gminy Ozimek”, na którą przybyli bardzo licznie członkowie Mniejszości Niemieckiej. Przewodniczący Koła Jan Czok bardzo serdecznie przywitał wszystkich obecnych oraz zaproszonych gości: ks. Huberta Kuscha, burmistrza Jana Labusa i radnych Powiatu Opolskiego Norberta Halupczoka oraz rady miejskiej Ryszarda Koźlika.

fot. Jan Niesłony
fot. Jan Niesłony

10 maja w świetlicy DFK w Ozimku odbyła się impreza w ramach projektu „Spotkanie seniorów z wykładem na temat historii Gminy Ozimek”, na którą przybyli bardzo licznie członkowie Mniejszości Niemieckiej. Przewodniczący Koła Jan Czok bardzo serdecznie przywitał wszystkich obecnych oraz zaproszonych gości: ks. Huberta Kuscha, burmistrza Jana Labusa i radnych Powiatu Opolskiego Norberta Halupczoka oraz rady miejskiej Ryszarda Koźlika.

Następnie przewodniczący referował wykład na temat historii starego i nowego Ozimka z punktu widzenia członków DFK. Uczestnicy zadawali liczne pytania i wspominali jak kiedyś żyło się w Ozimku. Rozmawiano o Hucie Małapanew, nierozłącznie związanej z gminą, zabytkowym moście i Muzeum Hutnictwa, które obrazuje dawne dobre czasu huty. Właśnie napis „Malapane” umieszony na moście przypomina niemiecką przeszłość jednego z największych zakładów metalurgicznych swego czasu.

Podczas części artystycznej wystąpił zespół „HEIDI” z Ozimka, któremu przygrywał na akordeonie Józef Palt.

Kolejną częścią spotkania było podziękowanie za 25 lat pracy na rzecz Mniejszości Niemieckiej oraz wręczenie dyplomów trzem wieloletnim członkom koła: Henrykowi Jurosowi, Piotrowi Hendlowi oraz Eugeniuszowi Blaikowi.

Impreza była bardzo udana i wszyscy spędzili bardzo miły czas.

Projekt pt.: „Spotkanie seniorów z wykładem na temat historii Gminy Ozimek. Seniorenbegegnung mit Vortrag zum Thema Geschichte der Gemeidne Malapane “ odbył się w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

UGiM w Ozimku
2026-08-18 15:19:22
Powiadomienia o nowościach
Prosto z tej strony, bez aplikacji i bez podawania adresu e-mail.

Włącz powiadomienia, a poinformujemy Cię o najważniejszych nowościach — nawet gdy strona jest zamknięta.

  • Nowe aktualności i ważne komunikaty
  • Bez zakładania konta i podawania danych
  • Wyłączysz w każdej chwili — tym samym dzwonkiem

Po kliknięciu „Włącz" przeglądarka zapyta o zgodę na powiadomienia. Twoja subskrypcja jest zapisywana wyłącznie na serwerze tej witryny — nie korzystamy z zewnętrznych firm i nikomu nie przekazujemy danych.

Powiadomienia są włączone.

Będziemy informować Cię o nowościach na tej stronie. Jeśli chcesz przestać je otrzymywać, kliknij „Wyłącz powiadomienia" — Twoja subskrypcja zostanie usunięta.

Powiadomienia są zablokowane w ustawieniach przeglądarki.

Aby je włączyć, kliknij ikonę kłódki przy adresie strony i zmień uprawnienie „Powiadomienia" na „Zezwalaj", a następnie odśwież stronę.