Data wydruku: 2025-01-21 11:49:47

Patriotyzm wczoraj i dziś

     Zgodnie z tradycją uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Ozimku, pod kierunkiem Pani B. Russak, I. Podstawy i K. Urbanowskiej, przygotowali montaż słowno -muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Data 11 listopada to okazja do przypomnienia tragicznych losów Ojczyzny i jej drogi do odzyskania wolności.
     W uroczysty nastrój widownię wprowadzała scenografia z elementami symboli narodowych, wykonana przez Panią J. Dubiel-Stonogę, oraz stroje artystów z biało -czerwonymi kotylionami. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wysłuchali przemówienia Pani Dyrektor J. Śliżewskiej, która mówiła o współczesnym patriotyzmie i sposobach jego realizacji.

     W programie, prowadzonym przez M. Ośródkę i P. Jaskulskiego, uczniowie wysłuchali strof poezji przeplatanych ścieżką muzyczną. Poznali drogę Polaków do niepodległości w 1918 roku, następnie okrucieństwo okupacji hitlerowskiej, aż po walkę z sowieckim totalitaryzmem. Mówili o znanych i bezimiennych bohaterach, oddających często Ojczyźnie to, co najcenniejsze- swoje życie. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowała: Z. Cepil, V. Graca, J. Gogolin,W. Halupczok, K. Jarosiński, M. Kotula, N, Klohs, A. Loch, N. Pinta, P. Sobiech, K. Wieszołek. Całość uzupełniały piosenki w wykonaniu uczniów.
     Szczególnie spodobał się indywidualny występ S. Jabłońskiego, K. Zielińskiej, P. Dołęgowskiego, M. Ośródki, którzy popisali się ciekawą interpretacją utworów muzycznych. Akompaniował im B. Wyrwa na gitarze oraz S. Jabłoński na jambie. Za swój występ otrzymali gorące brawa. Dodatkowym elementem były pieśni legionowe śpiewane przez chór gimnazjalistów. Na zakończenie wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, co było najlepszym dowodem uznania.

     Program ten był lekcją patriotyzmu, a zarazem okazją do pogłębienia wiedzy z historii Polski. Ukazywał znaczenie wolności w przeszłości, ale również uświadamiał jak należy realizować patriotyzm w XXI wieku. To nauka skierowana zarówno do młodzieży jaki i do dorosłych.

Iwona Podstawa