„Legendy, podania, gawędy… Cóż piękniejszego
od niesamowitych opowieści naszego dzieciństwa...”
/ Wisława Szymborska/
Legendy należą do pierwszych opowieści, które ktoś nam kiedyś opowiedział. Towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa, kiedy to postrzeganie świata oparte było na magii, niesamowitości i wyobraźni. Wówczas to historie nam opowiedziane mieszały się z wydarzeniami rzeczywistymi, tworząc kolorową mozaikę dziecięcych wyobrażeń. Granica między tym, co zmyślone, a tym, co prawdziwe czasami była trudna do uchwycenia. Smok mógł uciec z Krakowa i czaić się za blokiem, a myszy, jeśli zjadły Popiela, mogą być niebezpieczne również dla niesfornych dzieci.
Polubiliśmy legendy…
Uczniowie klas V „c” i V „d” w ramach innowacji pedagogicznej „Książka? Lubię!”, włączając się tym samym w program Narodowego Czytania, wzięli udział w ciekawym spotkaniu.
Jego gośćmi byli rodzice uczniów oraz nasza bibliotekarka, absolwentka, wychowanka i wolontariuszka Pani Anna Kępkowska. Goście zaprezentowali piękne czytanie polskich legend. Były to popularne opowieści, np. „ O Wandzie, co nie chciała Niemca” lub mniej znane „O królu kruków”, „O Morskim Oku” czy „Diabelskim kamieniu”.
Wszystkie wystąpienia zostały nagrodzone wielkimi brawami i podziękowaniem, które w imieniu uczniów wręczyły wychowawczynie klasy.
Dziękujemy Pani Annie Kępkowskiej, Pani Magdalenie Jurczyk-Bunkowskiej, Pani Beacie Kucharskiej, Pani Aleksandrze Jeżyk, Pani Jolancie Bajor, Pani Oliwii Jeżyk, Pani Katarzynie Staniszewskiej- Dudzie, Pani Martynie Zwolak, Pani Aleksandrze Wietrzykowskiej, Pani Justynie Matysek i Panu Krzysztofowi Bugajskiemu za niesamowite opowieści, które czytane przez Rodziców, stają się szczególnie ważne.
Marzena Wolicka – Mazurkiewicz i Małgorzata Dziewulska- Stefan