Data wydruku: 2024-07-15 06:39:54

Walory turystyczne Gminy Ozimek.

W GMINIE OZIMEK można znaleźć wiele wspaniałych terenów sprzyjających wypoczynkowi i rekreacji. Duże zalesienie regionu - większość terenów gminy zajmują lasy stanowiące integralną część obszaru chronionego krajobrazu Lasów Stobrawsko - Turawskich i planowanego parku krajobrazowego - stwarza możliwość aktywnego wypoczynku poprzez uprawianie joggingu, nordic walking, spacerów, jak również poznawania unikalnej flory i fauny. Miejsca do grzybobrania, ścieżki rowerowe, trasy turystyczne i dydaktyczno-przyrodnicze z ciekawymi punktami postojowymi, to tylko niektóre z możliwości spędzenia wolnego czasu.

Doskonałe warunki do wędkowania zapewnia kompleks akwenów wodnych w Biestrzynniku. Zarówno te zbiorniki, jak i zadbane tereny umiejscowione choćby w Szczedrzyku, stanowią niezwykle atrakcyjne miejsce do plażowania. 

Bardzo istotnym atutem gminy jest rzeka Mała Panew, która płynie prawie w całości w swym naturalnym korycie, tworząc liczne zakola i starorzecza oraz daje możliwość organizacji spływów kajakowych. Malownicza trasa, w całym biegu rzeki podzielona na etapy o różnym stopniu trudności i różnej długości, to niewątpliwa atrakcja zarówno dla kajakarzy początkujących, jak i zaawansowanych.

Jeziora Turawskie oddalone ok. 6 km od miasta to znakomita możliwość uprawiania sportów wodnych oraz spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym.

Ewenementem na skalę światową jest stanowisko paleontologiczne w Krasiejowie, gdzie odkryto kości dinozaurów sprzed 225 mln lat. Odkrycie to skupia uwagę naukowców i mediów z całego świata, przyciągając wielu zwiedzających. Jego efektem jest powstanie niezwykłego JuraParku składającego się z kompleksu turystyczno-naukowego, Muzeum Paleontologicznego, Parku Nauki i Ewolucji człowieka oraz rekonstrukcji parku jurajskiego, stanowiącego prawdziwą wizytówkę Naszej gminy. JuraPark Krasiejów oferuje dodatkowo liczne atrakcje do których należą min. multimedialny tunel czasu, prehistoryczne oceanarium, kino 5D, park rozrywki, rozległy plac zabaw oraz strzeżone kąpielisko z plażą.

W ostatnich latach na terenie gminy zauważalna jest tendencja do powiększania się liczby agroturystycznych gospodarstw, gdzie turyści mogą spędzić wolne dni z dala od zgiełku i hałasu miast. Dynamiczny rozwój turystyki w regionie, nie tylko w okresie letnim ale przez cały rok, pojawił się właśnie wraz z sensacyjnym odkryciem cmentarza gadów i płazów w miejscowości Krasiejów. Ponadto Gmina Ozimek jest warta odwiedzenia ze względu na swoją niezwykłą historię. Nierozerwalna więź z Hutą Małapanew - najstarszą, nieprzerwanie działającą hutą w Polsce (od roku 1754) zaowocowała wieloma zabytkami hutniczymi, na czele z Muzeum Hutnictwa w Ozimku. 

W tym miejscu należy zachęcić także do korzystania z licznych terenów umożliwiających aktywny wypoczynek oraz uprawianie sportu na terenie Gminy Ozimek. Zadbane obiekty sportowe, na czele z czterema stadionami piłkarskimi, licznymi siłowniami na wolnym powietrzu oraz kompleksem boisk "Orlik" z parkiem do kalisteniki, są również wizytówką gminy, stwarzającą ogromne możliwości do aktywności fizycznej oraz świetnej zabawy na łonie natury.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA GMINY OZIMEK!