Gmina Ozimek siedziba: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku ul. ks.Jana Dzierżona 4b
tel. (+48) 77 462 28 00; fax (+48) 77 462 28 11
e-mail: sekretariat@ugim.ozimek.pl
www: ozimek.pl
Data wydruku: 2020-06-04 09:14:11

Walory turystyczne

Walory turystyczne Gminy Ozimek.

W GMINIE OZIMEK można znaleźć wiele wspaniałych terenów sprzyjających wypoczynkowi i rekreacji. Duże zalesienie regionu - większość terenów gminy zajmują lasy stanowiące integralną część obszaru chronionego krajobrazu (Lasów Stobrawsko - Turawskich) i planowanego parku krajobrazowego, stwarza możliwość aktywnego wypoczynku poprzez uprawianie joggingu, spacerów, poznawania unikalnej flory i fauny. Miejsca do grzybobrania, ścieżki rowerowe, trasy turystyczne i dydaktyczno przyrodnicze z ciekawymi punktami postojowymi, to tylko niektóre z możliwości spędzenia wolnego czasu.

Doskonałe warunki do wędkowania zapewnia kompleks akwenów wodnych w Biestrzynniku. Zbiorniki te to także atrakcyjne miejsce do plażowania. Stadniny koni w Antoniowie, Dylakach i Grodźcu umożliwiają turystykę konną.

Bardzo istotnym atutem gminy jest rzeka Mała Panew, która płynie  prawie w całości w swym naturalnym korycie i tworzy liczne zakola i starorzecza oraz daje możliwość organizacji spływów kajakowych. Bardzo malownicza trasa, w całym biegu rzeki podzielona na etapy o różnym stopniu trudności i różnej długości, to niewątpliwa atrakcja zarówno dla kajakarzy początkujących, jak i zaawansowanych.

Jeziora Turawskie oddalone ok. 6 km od miasta to znakomita możliwość uprawiania sportów wodnych.

Ewenementem na skalę światową jest stanowisko paleontologiczne w Krasiejowie, gdzie odkryto kości dinozaurów sprzed 225 mln lat. Odkrycie to skupia uwagę naukowców i mediów z całego świata, przyciągając wielu zwiedzających. Efektem jest powstanie JuraParku składającego się z kompleksu turystyczno-naukowego, Muzeum Paleontologicznego oraz rekonstrukcji parku jurajskiego stanowiącego wizytówkę naszej gminy. JuraPark Krasiejów oferuje dodatkowo liczne atrakcje do których należą min. multimedialny tunel czasu, prehistoryczne oceanarium, kino 5D oraz kąpielisko strzeżone z plażą.

W ostatnich latach na terenie gminy zauważalna jest tendencja do powiększania się liczby agroturystycznych gospodarstw, gdzie turyści mogą spędzić wolne dni z dala od zgiełku i hałasu miast. Duża nadzieja na dynamiczny rozwój turystyki w regionie nie tylko w okresie letnim ale przez cały rok, pojawiła się właśnie wraz z sensacyjnym odkryciem cmentarza gadów i płazów w miejscowości Krasiejów. Prace nad wykopaliskami będą trwały przez wiele lat, a ich efektem jest powstanie JuraParku składającego się z kompleksu turystyczno-naukowego, Muzeum Paleontologicznego oraz rekonstrukcji parku jurajskiego stanowiącego wizytówkę naszej gminy.