Data wydruku: 2024-06-23 05:51:41

Krompachy

Podczas imprezy „PANKUŠKOVÉ FAŠIANKGY w Plejsy" - Ucztuj dla euro, rozkoszuj się dla dukata", która odbyła się w Krompachach 8 lutego 2013 roku Burmistrz Ozimka –Marek Korniakoraz Primátorka města Krompachy - Ing. Iveta Rušinová podpisali UMOWĘ O PARTNERSTWIE.

Wzajemne kontakty trwające od pięciu lat zapoczątkowały miedzy innymi wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządów oraz wymianę kulturalną.

Od wielu lat Ozimek i Krompachy prowadzą współpracę partnerską i wspólnie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach. Krompachy są miastem partnerskim Rymarova (Czechy), z którym Ozimek prowadzi formalną współpracę od 1997 r.

Krompachy to miasto położone w środkowej Słowacji, w dolinie rzeki Hornád, leżące w odległości ok.380 kmod Ozimka i liczące ok. 9000 mieszkańców.

Miasto Krompachy, pomimo swojej bogatej historii związanej z górnictwem, jest zarówno na Słowacji, jak i w sąsiednich krajach, znane przede wszystkim z ośrodka narciarskiego o europejskim znaczeniu - PLEJSY. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Słowacji 9-krotnie było miejscem rozgrywania Pucharu Europejskiego. Miasto jest przepięknie otoczone górami, lasami i dolinami, skąd można przynieść do domu garść niezapomnianych przeżyć, grzybów i innych owoców lasu. Do najważniejszych zabytków należą: rzymskokatolicki kościół św. Jana Ewangelisty z 1774 r., pamiątka buntu Krompaskiego, dawne muzeum, huta żelaza z 1841 r., pierwsza wodna elektrownia na wschodniej Słowacji.

www.krompachy.sk