Jeśli borykasz się z problemami prawnymi, na przykład potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty, w spłacie pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego, skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji. Prawnik wytłumaczy, jakie masz prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania Twojego problemu prawnego. W razie potrzeby, jeśli sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, sporządzi potrzebne Ci pisma. Jeśli Twoja sprawa już jest w sądzie, prawnik pomoże napisać pisma o zwolnienie od kosztów, albo o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, które są potrzebne żebyś nie musiał płacić za prawnika w postępowaniu sądowym.
Jeśli masz z kimś konflikt, możesz zapisać się na mediację. W takim przypadku mediator będzie pomagał Wam się pogodzić bez pójścia do sądu. Możesz także poprosić o sporządzenie projektu umowy o mediację lub wniosku o jej przeprowadzenie przed sądem, albo wniosku o przeprowadzenie mediacji w sprawie karnej, czy wniosku do sądu o zatwierdzenie ugody, którą zawarłeś wcześniej podczas mediacji.
Uwaga! Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje zlecone przez sąd oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pomiędzy stronami konfliktu występuje przemoc.
Pomoc taka przysługuje osobom, które z przyczyn finansowych nie mogą skorzystać z komercyjnej porady w kancelarii prawnej i złożą prawnikowi stosowne oświadczenie. Porada taka przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Na spotkanie z prawnikiem czy doradcą najlepiej wcześniej się umówić na konkretny dzień i godzinę, dzwoniąc pod numer 775415169, lub zapisać samodzielnie przez stroną internetową https://zapisy-np.ms.gov.pl
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego znajdują się w każdej gminie na terenie powiatu opolskiego, a szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej Powiatu Opolskiego powiatopolski.pl w zakładce „Darmowa pomoc prawna, edukacja prawna”.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą się stawić w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie mogą być udzielane zdalnie lub poza punktem np. w ich miejscu zamieszkania. Przed udzieleniem takiej pomocy osoba uprawniona składa w formie papierowej lub elektronicznej zamówienie porady na odległość wraz z oświadczeniem oraz wskazaniem okoliczności to uzasadniających (np. orzeczenie potwierdzające trwałą niepełnoprawność). Wypełniony dokument można przesłać w formie skanu na adres pomocprawna@powiatopolski.pl