CO TO JEST WYPADEK PRZY PRACY ROLNICZEJ ?
W rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności:
lub
lub
lub
KTO I JAK MOŻE ZGŁOSIĆ WYPADEK PRZY PRACY ROLNICZEJ ?
Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie, pocztą elektroniczną albo poprzez platformę ePUAP.
KIEDY ZGŁOSIĆ WYPADEK ?
Wypadek zgłaszamy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, zaleca się do 14 dni. Późne zgłoszenie wypadku i związany z tym brak możliwości ustalenia jego okoliczności, mogą skutkować odmową prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku.
GDZIE ZGŁOSIĆ WYPADEK ?
Wypadek przy pracy w rolnictwie należy zgłosić do Placówki Terenowej KRUS, w której poszkodowany jest ubezpieczony.
JAKIE INFORMACJE NALEŻY PODAĆ ?
Zgłaszając wypadek należy podać:
Na stronie www.krus.gov.pl znajdziecie Państwo link do Formularza zgłoszenia wypadku. Aby wygenerować dokument należy kliknąć kolejno zakładki: Prewencja, Wypadki przy pracy rolniczej – zgłoszenie wypadku.
O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ ZGŁASZAJĄC WYPADEK ?
Osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:
JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁO DALSZE PROCEDOWANIE SPRAWY ?
Na podstawie danych zawartych w formularzu Zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, skontaktuje się z Państwem pracownik KRUS, który będzie prowadzić postępowanie powypadkowe, mające na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności wypadku. W ramach prowadzonych działań, konieczne będzie m.in. dokonanie oględzin miejsca zdarzenia oraz przesłuchanie poszkodowanego i świadków zdarzenia, co wymagać będzie Państwa zgody na wejścia pracownika KRUS na teren gospodarstwa rolnego. Po zebraniu niezbędnych dowodów, pracownik KRUS przygotuje Protokół powypadkowy, który stanowić będzie podstawę do przyznania, lub nie jednorazowego odszkodowania powypadkowego. Protokół powypadkowy zostanie przesłany do osoby poszkodowanej (wnioskodawcy) pocztą tradycyjną na wskazany adres korespondencyjny.
Opracowanie:
Joanna Skuratowicz – Kierownik Referatu OR KRUS w Opolu