Data wydruku: 2023-01-29 23:21:18

Dzień św. Marcina w Szczedrzyku

Na zdjęciu św. Marcin
Na zdjęciu św. Marcin

Święty Marcin na czele orszaku prowadzonego przez strażaków z pochodniami, przeszedł 11 listopada ulicami Szczedrzyka. Trasa tradycyjnie przebiegała spod kościoła na Plac św. Mikołaja, gdzie św. Marcin podzielił się z żebrakiem połową swojego żołnierskiego płaszcza, a następnie, wraz z paniami z parafialnego zespołu Caritas, obdzielił wszystkich słodkimi rogalikami.

Organizowaną co roku w Dniu Świętego Marcina uroczystość rozpoczęła msza święta, w której licznie uczestniczyli dorośli parafianie oraz dzieci z lampionami. Z orkiestrą i wspólnym śpiewem, pochód ze świętym Marcinem przeszedł trasą wyznaczoną przez cztery przydrożne krzyże, docierając na miejsce uroczystości, gdzie w krótkim przedstawieniu przypomniano postać rzymskiego legionisty, który poświęcił się na wyłączną służbę Bożą. W postać świętego Marcina wcielił się jak zwykle Antoni Gryc.

11 listopada, to również dzień imienin proboszcza parafii w Szczedrzyku ks. prałata Marcina Ogioldy. Z tej okazji życzenia złożyły swojemu duszpasterzowi delegacje Caritas z przewodniczącą Bernadettą Golomb, Rady Sołeckiej z sołtysem Iwoną Feliks-Wójcik, Mniejszości Niemieckiej z przewodniczącą Ewą Feliks, wszystkich organizacji wiejskich i służby liturgicznej. Przy dźwiękach Orkiestry Dętej Szczedrzyk raczono się słodkimi rogalikami, a dzieci zaproszono do wspólnej zabawy, gier i animacji.

Organizatorem Dnia Świętego Marcina w Szczedrzyku był parafialny zespół Caritas, przy współpracy z Kołem DFK Szczedrzyk-Pustków.