Nie ulega wątpliwości, że od najdawniejszych czasów i we wszystkich kulturach życiu człowieka towarzyszyła religia. Jednak już na pytania - czym jest, jakie jest jej źródło, jakie pełni funkcje w jednostkowym i społecznym życiu ludzkim - trudno dać wyczerpującą odpowiedź. Przekazywanie wiary odbywało się i odbywa na wiele sposobów: przez katechezę, liturgię, wychowanie katolickie w rodzinie, przez ewangelizację. Jest to proces żywy. Istota mszy świętej jest zawsze taka sama, zmianie ulegają niektóre gesty i modlitwy, w zależności od rytu. Również w związku z różną mentalnością ludzi zmieniają się śpiewy i przejawy pobożności. Jednak chrześcijanin, wyznając credo, wie, że źródłem jego wiary jest Kościół, interpretujący Pismo Święte, wyrażający prawdy odczytane w Słowie Bożym. Dziś jednym z nieodzownych przejawów wiary jest śpiew i muzyka kościelna. Towarzyszyły one obrzędom liturgicznym Kościoła niemal od początków jego istnienia.
Idąc po myśli Św. Augustyna, który stwierdził, że „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”, Szkoły Katolickie w Opolu zorganizowały po raz kolejny, tym razem już piąty Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu Ziemio Cała”, dedykowanym da dzieci i młodzieży uczącej się. Cele przeglądu to m.in.: popularyzacja piosenki religijnej, jak również rozwijanie poczucia własnej wartości, pewności siebie i umiejętności występów publicznych, w tym roku również w formie zdalnej.
Jurorzy mieli nie lada wyzwanie, gdyż w tym roku liczba zgłoszeń przeszła najśmielsze oczekiwania. Nagrania spływały z całego kraju. Uczestnicy rywalizowali w pięciu kategoriach, od najmłodszych przedszkolaków do przedstawicieli szkól średnich. Akces reprezentowały trzy wokalistki w najliczniejszej II kategorii klas I-IV. Były to Ania Chmura, która zaśpiewała utwór „Alleluja”, Paulina Paluszczak śpiewając piosenkę „Skarb” oraz Lena Bryja z utworem „Bohater”, która tak urzekła swoim wdziękiem jurorów i tym samym otrzymała I miejsce. Kategorię III reprezentowały Kasia Juruć oraz Lena Mannsfeld, która za utwór „Bohater” otrzymała wyróżnienie. Zespół Akces nagrał zdalnie specjalnie na tę okazję utwór „Drzewo”, ale tym razem niestety obyło się bez nagrody.
Gratulujemy serdecznie laureatkom. Mamy nadzieję, że kolejne edycje tak pięknego przedsięwzięcia jakim jest ten przegląd, odbędą się w normalnych warunkach i z publicznością.
Maciek Paluszczak