Gmina Ozimek siedziba: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku ul. ks.Jana Dzierżona 4b
tel. (+48) 77 462 28 00; fax (+48) 77 462 28 11
e-mail: sekretariat@ugim.ozimek.pl
www: ozimek.pl
Data wydruku: 2020-11-30 11:58:18

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie makiety Opolskiej Kroszonki w Ozimku

13 września 2020 r. w niedzielne popołudnie uroczyście została odsłonięta makieta Opolskiej Kroszonki – tradycyjnego rękodzieła naszego regionu. Kroszonka o pokaźnych rozmiarach została wykonana przez naszą lokalną twórczynię Renatę Janik ze Szczedrzyka.

Niestety ze względu na nasilającą się sytuację epidemiczną nie można było jej oficjalnie ustawić w okresie wielkanocnym, dlatego wspólnie podjęto decyzję, że zostanie zaprezentowana podczas Aktywnego Weekendu w Ozimku.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza oraz Renata Janik, która ozdobiła tradycyjnym opolskim wzorem kroszonkę.

Piękna makieta, która znajduje się na placu przed Domem Kultury w Ozimku symbolizuje także, że w naszej gminie dbamy o tradycję, kulturę i obrzędy lokalne. Regularnie odbywają się warsztaty i wydarzenia służące jej propagowaniu.

W wydarzeniu uczestniczyły także wszystkie zespoły ludowe z terenu Gminy Ozimek – Babie Lato i Heidi z Ozimka, Dzióbki z Biestrzynnika, Grodziec i Jutrzenka z Grodźca oraz Opolskie Dziołchy z Antoniowa.

 

Projekt udało się zrealizować dzięki współpracy Gminy Ozimek oraz Muzeum Wsi Opolskiej.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego oraz dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.