Data wydruku: 2024-04-30 14:31:24

VIII Opolskie Spotkania Kresowe za nami

fot. Jan Niesłony
fot. Jan Niesłony

29 i 30 czerwca odbyły się VIII Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu. Również tegoroczna impreza była wielkim sukcesem i jest już rozpoznawalną marką w kalendarzu imprez naszego regionu.

W sobotę o godzinie 17.00 otwarto wystawę pt. „ Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach”. Mieszkańcy wioski z ochotą przyszli podziwiać obrazy nawiązujące do historii. Wieczór umilił DJ Wasyl. Niedzielne obchody rozpoczęto mszą świętą w intencji Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich oraz zamordowanych na Kresach, którą odprawił ks. Zdzisław Banaś. Natomiast chór „MEDICANTO” zajął się oprawą muzyczną. O godzinie 15.00 Prezes Stowarzyszenia Helena Gruszka dokonała oficjalnego otwarcia obchodów.

Kwiaty pod pomnikiem Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich oraz zamordowanych na Kresach złożyli m.in. Burmistrz Jan Labus oraz radni Zygmunt Olbryt, Leszek Jaremko i Krzysztof Kleszcz, jak również poseł na sejm RP Tomasz Kostuś, wicestarosta opolski Leonarda Płoszaj, jak również przedstawiciele stowarzyszenia i rady sołeckiej.

Część artystyczną rozpoczął zespół folklorystyczny „Jutrzenka” z Grodźca. Następnie przeprowadzono konkurs wiedzy o Grodźcu. Na scenie pojawili się również zespół folklorystyczny „Grodziec”, soliści Studia Piosenki „NONET”, zespół ludowy z Mojęcic oraz zespół wokalny „AKCES” z Ozimka, nad którym piecze trzyma Pani Elżbieta Pisula-Bieniecka. Po godzinie 18.00 nastąpił moment na konkurs kulinarny pt. „Ile pierogów zjem?...”. Po jego zakończeniu ponownie pojawili się wspaniali artyści. Czas biesiadujących przy pysznym jedzeniu i złotym trunku, umiliła loteria fantowa, w której można było wygrać fantastyczne nagrody oraz prezentacja dawnych rzemiosł. Natomiast na dzieci czekała dmuchana zjeżdżalnia i malowanie twarzy. Kiedy słońce kierowało się ku zachodowi zespół „BIS” rozpoczął cudowną imprezę taneczną, która zakończyła VIII Opolskie Spotkania Kresowe.

fot. Jan Niesłony (WO)