Data wydruku: 2024-11-24 10:43:19

Imprezy na weekend

Już w ten weekend czekają 3 imprezy!

Opolskie Spotkania Kresowe

W sobotę 29 czerwca w Grodźcu odbędzie się kolejna edycja kultowej imprezy Opolskie Spotkania Kresowe. W programie szereg atrakcji – w sobotę otwarcie wystawy „Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach” udostępnionej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich z Częstochowy (świetlica wiejska), a wieczorem dyskoteka z DJ Wasylem (boisko PSP w Grodźcu). Zaś w niedzielę występy zespołów Grodziec, Jutrzenka, Studia Wokalnego NONET, Mojęcic, Zespół wokalny AKCES z Ozimka. Ponadto konkurs kulinarny „ile pierogów zjem…?” oraz loteria fantowa. Wieczorem zabawa taneczna z zespołem „BIS”. Organizatorzy zapewniają dla dzieci młodszych i starszych bezpłatną dmuchaną zjeżdżalnię i inne atrakcje a dla dorosłych dobrze zaopatrzony bufet i dobrą zabawę – wstęp wolny !!! Ponadto podczas imprezy zbiórka dla Kamila Jośko.

XI Piknik Strzelecki

Również w sobotę 29 czerwca Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi zaprasza na XI Piknik Strzelecki, który odbędzie się o godz. 14:00 w gospodarstwie agroturystycznym Stary Młyn Państwa Drzymałów w Krasiejowie. Będzie można dowiedzieć się dużo o historii produkcji karabinów w Królewskiej Hucie Małapanew, ponadto będzie możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich, jak również spotkać pasjonatów historii i strzelectwa. Zapowiada się duża dawka dobrej zabawy.

W Kairskim Kabarecie

Dom Kultury w Ozimku zamieni się w oazę tańca orientalnego i zaprasza na wydarzenie pn. „W KAIRSKIM KABARECIE”. Już w sobotę, 29 czerwca!
W PROGRAMIE:

- Warsztaty taneczne
- Wykład z prezentacją multimedialną
- Wieczorna Gala – pokaz taneczny – WSTĘP WOLNY
- Otwarcie wystawy

GOŚĆ SPECJALNY – Badriyah – profesjonalna tancerka orientalna pochodząca z Czech, posiadająca ogromną wiedzę o rozkwicie egipskiego tańca z I połowy XX wieku, czyli o Złotej Erze Tańca Orientalnego.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

9:00 – 11:15 – Warsztat 1: „Baladi” (w tym 15 min przerwy), sala 21
12:00 – 13:00 – Wykład 1: „Jak wyglądał taniec egipski przed Złotą Erą”*, hol DK
13:45 – 15:15 – Wykład 2: „Złota Era Tańca Orientalnego” + otwarcie wystawy dla VIP-ów (uczestników wykładu)* , hol DK
15:30 – 17:45 – Warsztat 2: „Złota Era Tańca Orientalnego” (w tym 15 min przerwy), sala 21
19:30 – 20:30 – Gala „W KAIRSKIM KABARECIE”-pokaz taneczny, sala widowiskowa- WSTĘP WOLNY
*Wykład prowadzony będzie w j. angielskim, ale będą dostępne materiały przetłumaczone na j. polski

Cennik:

WARSZTAT 1 – 70zł
WARSZTAT 2 – 70zł
WYKŁAD 1 – 20zł
WYKŁAD 2- 20zł
WYKŁAD 1 i 2- 30zł
FULL PASS - 150 zł (dwa warsztaty + wykład + wystawa)



Opisy warsztatów i wykładów:

Warsztat 1: Baladi

Baladi (również beledi) to niezwykle obszerny temat, który ma wiele twarzy. Styl ten, mocno osadzony w kulturze egipskiej, ewoluował na przestrzeni lat i zawiera w sobie różne formy. Baladi to taniec zwykłych ludzi, tańczony dla zwykłych ludzi. Podczas warsztatu poznamy technikę tego tańca i zatańczymy do tradycyjnej pieśni. Skupimy się także na formie, jaką jest Taqsim Baladi (lub Ashra Baladi) – poznamy jej strukturę i dowiemy się jak tańczyć do tego typu muzyki. Dowiemy się co to takiego „awwady taqsim”, pokażemy melodię poprzez ruch naszych bioder i rąk, nauczymy się jak ucieleśnić faliste i czarujące dźwięki akordeonu, dowiemy się jak reagować na akcenty i uderzenia darbuki dążąc do tego, by zostać prawdziwą Bin el Balad.

Warsztat 2: Złota Era Tańca Orientalnego

Klasyczny taniec orientalny narodził się w pierwszej połowie XX wieku na dużych scenach Kairu. Tancerki orientalne były gwiazdami filmowymi, ich twarze widniały w każdej gazecie, a ich nazwiska były najlepiej sprzedającymi się markami. Kto mógłby nie znać Sami Gamal? Taniec kobiet z tamtych czasów był czarujący, niezwykle kobiecy i pomimo tego, że różni się od współczesnego tańca orientalnego, to jednak wciąż możemy się wiele się nauczyć od tancerek ze Złotej Ery. Podczas warsztatu będziemy poznawać typowe i piękne ruchy tancerek z lat 1940-50, w szczególności Katty, Sami Gamal, Naimy Akef i Tahi Cariocki. Będziemy przyglądać się najważniejszym cechom, figurom i krokom i podsumujemy to nauką choreografii inspirowaną tancerkami brzucha ze Złotej Ery Tańca Orientalnego

Wykład 1: Jak wyglądał taniec przed Złotą Erą

Jak wyglądał taniec w XVIII i XIX wieku w Egipcie? Kogo nazywano „Awalim” i „Ghawazee”? Czy łatwo było być tancerką w tamtych czasach? Wykład będzie o udokumentowanych początkach i rozwoju tańca egipskiego przed zmianą w „raks sharki” (czyli „taniec orientalny”, lub zwany przez ludzi Zachodu, „tańcem brzucha”). Będziemy analizować stare fotografie i zapiski wędrowców, a także będziemy mówić o banicji tancerek w 1834 roku oraz o ich stopniowym powrocie w końcówce XIX wieku.

Wykład 2: Złota Era Tańca Orientalnego + otwarcie wystawy dla VIP-ów(uczestników wykładu)

Wstęp do Złotej Ery Tańca Orientalnego, czyli narodzin „Raks Sharki” – klasycznego tańca egipskiego. Na wykładzie poznamy kilka perspektyw: taniec w filmach, taniec w kabarecie (widowiska dla biednych i bogatych) oraz uroczystości weselne w Kairze od 1900 do 1960 roku. Będziemy wspominać znane nazwiska takie jak Badia Masabni i Samia Gamal, nauczymy się więcej o kulturze i ewolucji tańca w Egipcie.

Kilka słów o naszym Gościu Specjalnym:

Badriyah jest członkinią prestiżowej, międzynarodowej grupy tanecznej "Bellydance Evolution" założonej przez jedną z legendarnych tancerek oreinatlnych- Jillinę.
Jest także członkiem Al Fayyum Dancers, znanej i cenionej grupy orientalnej w Czechach, prowadzonej przez Sheylę.
Nie tylko taniec to pasja Badriyah. Jest również redaktorką czeskiego magazynu o tańcu brzucha pt. "Orient Express", do którego pisze artykuły o historii tańca brzucha i legendarnych tancerkach.
Badriyah to również autorka projektu ''Theory and practise for bellydancers'' i współautorka projektu "Master of Bellydance".