„Jesteśmy tacy sami” Pod takim hasłem zorganizowano w Ozimku II Wojewódzki Festiwal Artystyczny dla pełno- i niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.
To wyjątkowy konkurs wokalny integrujący środowiska młodych sprawnych i niepełnosprawnych wokalistów. Odbył się on nieprzypadkowo 2 grudnia- przeddzień Światowego Dnia Niepełnosprawnych.
Głównym celem, który przyświecał organizatorom –Stowarzyszeniu na rzecz promocji talentów „AKCES” z Ozimka było stworzenie bezpiecznej, przyjaznej i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni dla wspólnego muzycznego spotkania wokalistów amatorów, w której nie mają znaczenia granice sprawności i niepełnosprawności. Festiwal rozpoczęła piosenką Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” w wykonaniu zespołu Akces i to właśnie dzieci były w centrum zainteresowania tego dnia.
To był wyjątkowy konkurs, do którego zgłosiło się aż 20 uczestników podzielonych na 3 kategorie wiekowe.
Byli to
1.Hania Adamiec- Meluzyna
2.Lena Bartczak- Przylecieli Aniołowie
3 Julia Bencar- Nie wie nikt
4. Ania Chmura- Święta to czas niespodzianek
5. Dominika Hreczuch- Bosy pastuszek
6.Jagoda Kowalczyk- Pastorałka od serca do ucha
7. Julia Krawczuk- 7 reniferów
8. Lena Mannsfeld- Przekażmy sobie znak pokoju
9. Karolina Wałęga- It was a Starry Night
10.Emilia Wiora- Ja jestem
11.Dawid Bac- City Lights
12.Urszula Buba- Babci zegar
13.Katarzyna Juruć- Kolęda Maryi
14. Julia Kasperska- Gwiazdy świecą nad stajenką
15. Marzena Kotołowska- Pięknie żyć
16. Anna Kowalczyk- Mam tę moc
17.Kamil Sala- Jest taki dzień
18.Natalia Sałata- Uciekali
19. Wanessa Opiela- Don't Cry
20. Przemysław Wałowski- Status-przy Tobie
Tego dnia zapominano o wszelkich barierach i z radością oklaskiwano wszystkich muzycznych gości na scenie. Cel festiwalu był jeden - muzyczne spotkanie pełno-i niepełnosprawnych wokalistów amatorów. Wspólnie przekraczano granice, nie tylko te muzyczne, bo każdy z występujących dzisiaj na scenie ma talent i to właśnie ten talent pokazano podczas występów festiwalowych.. Była to świetna muzyczna zabawa ale także spora rywalizacja. Występy oceniało profesjonalne Jury w składzie- Magdalena Meg Krzemień, Mariusz Cisek oraz Mariusz Bieniecki. Publiczność nagradzała każdego wokalistę gromkimi brawami, nie kryjąc łez wzruszenia. W świątecznym mini recitalu zaprezentowała się jurorka- Magdalena Meg Krzemień
Wszyscy występujący otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczali, Szymon Ogłaza-Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Wicestarosta Opolski-Leonarda Płoszaj, Jan Labus Burmistrz Ozimka.
Nagrody Grand Prix ufundowane przez Starostwo Powiatowe otrzymała 5,5 letnia Ania Chmura i Przemysław Wałowski, a niepełnosprawny uczeń Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Kadłubie, Kamil Sala otrzymał dodatkowo statuetkę Burmistrza Ozimka a także ufundowany przez Fundację Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego voucher na rehabilitacje, książkę i bluzę z autografem Kuby.
Organizatorzy- Stowarzyszenie Akces-otrzymało kalendarz z podpisem Jakuba Błaszczykowskiego, który zostanie przekazany dla darczyńcy, który w okresie do 5 grudnia wesprze Akces największą kwotą
Festiwal przyczyni się do rozpropagowania idei równouprawnienia w tym osób niepełnosprawnych, wzmocnienia postrzegania utalentowanych artystów niepełnosprawnych przez pryzmat ich talentu i artystycznego dorobku, a nie przez ich dysfunkcje.
Pomysłodawcą Festiwalu jest Elżbieta Pisula- Bieniecka założycielka Stowarzyszenia „Akces”oraz Dyrektor Artystyczny Festiwalu, która za zarządem Akcesu powtarza, że będziemy bardzo się starać aby wyjątkowe wydarzenie jakim jest Festiwal ujrzało światło dzienne w kolejnych edycjach.
Festiwal to nie tylko edukacja muzyczna, ale nauka tolerancji i zrozumienia niepełnosprawności. Fakt, że na tej muzycznej scenie spotykają się uczniowie zdrowi i chorzy, pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości widok człowieka niepełnosprawnego nie będzie dziwił, ale wywoływał podziw.
Patronatem Festiwal objęli- Burmistrz Ozimka, Starosta Opolski i Marszałek Województwa Opolskiego. Gmina Ozimek, Fundacja Pzu współfinansowała wydarzenie a Fundacja Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego i Jurapark Krasiejów ufundowali nagrody