Od 1 stycznia 2018 r. następują zmiany w zakresie odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych w Gminie Ozimek.
W dniu 25 września 2017 r. Rada Miejska w Ozimku podjęła uchwałę Nr XLII/255/17 w sprawie uchylenia uchwały w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2017 r. poz. 2419).
Tak więc właściciele nieruchomości niezamieszkałych (tj. szkoły, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą – osoby fizyczne oraz osoby prawne) są zobowiązani prowadzić gospodarkę odpadami komunalnymi, w oparciu o zapisy „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ozimek” (Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2017 r. poz. 2418) oraz ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1289), a gospodarkę odpadami innymi niż komunalne – w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U z 2016 r. poz. 1987 z późn. zm.) i przepisy odrębne.
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych po 1 stycznia 2018 r. nie będą wnosić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do gminy, lecz są zobowiązani posiadać umowy na odbiór odpadów komunalnych z jednostką odbierającą odpady komunalne posiadającą wpis do „Rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Ozimek” – na zasadzie wolnego wyboru. Rejestr opublikowany jest na stronie internetowej: www.ozimek.pl → Ochrona środowiska → Rejestr, link: http://www.ozimek.pl/229-ochrona-srodowiska/3437-rejestr.html.
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych będą kontrolowani pod względem posiadania umów na wywóz odpadów komunalnych oraz realizacji obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów.
Właściciele nieruchomości mieszanych - w części zamieszkałej i w części niezamieszkałej (tj. w części na której prowadzona jest działalność gospodarcza) są zobowiązani jednocześnie do:
Obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi tj. pochodzącymi z części socjalnej firm.:
Odpady komunalne powstające w nieruchomości niezamieszkałej w wyniku działalności przemysłowej, handlowo-usługowej, oświatowej czy kulturalnej, to odpady, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Odpadami komunalnymi nie są w szczególności odpady poprodukcyjne, opakowaniowe oraz wszystkie odpady niebezpieczne.
Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego (części zamieszkałej objętej systemem gminnym) z odpadami komunalnymi z prowadzonej działalności gospodarczej!