ZEZWOLENIA NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. jedn. Dz. U. 2016 r. poz. 487)
Warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest:
1) posiadanie zezwolenia wydanego przez Burmistrza Ozimka
2) wniesienie opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w ustawowo określonych wysokościach i terminach,
3) zaopatrywanie się w napoje alkoholowe u producentów i przedsiębiorców posiadających odpowiednie zezwolenie na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych,
4) w terminach do dnia 1 lutego, 1 czerwca, 1 października każdego roku kalendarzowego objętego zezwoleniem, okazanie przedsiębiorcy zaopatrującemu dany punkt sprzedaży napojów alkoholowych odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego dokonanie opłaty
5) posiadanie tytułu prawnego do korzystania z lokalu stanowiącego punkt sprzedaży,
6) wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu,
7) zgłaszanie organowi zezwalającemu zmian stanu faktycznego i prawnego, w stosunku do danych zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany,
8) prowadzenie sprzedaży w punkcie sprzedaży spełniającym wymogi określone przez radę gminy, dotyczące liczby i zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych,
9) przestrzeganie innych zasad i warunków określonych przepisami prawa.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się:
1) na podstawie wniosku przedsiębiorcy (załącznik do pobrania) przez Burmistrza Ozimka
2) po uzyskaniu pozytywnej opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
3) oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
4) dla punktu detalicznego – na czas nie krótszy niż 2 lata
5) dla punktu gastronomicznego – na czas nie krótszy niż 4 lata
Wymagane dokumenty:
Do wypełnionego wniosku (załącznik do pobrania) należy dołączyć następujące dokumenty:
Opłaty:
Przed wydaniem zezwolenia przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą w tym zakresie wnosi opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wysokości:
Opłaty w kolejnych latach ważności zezwolenia - uzależnione są od wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim i wynoszą:
Opłaty w kolejnych latach wnosi się w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego.
Opłaty wnosi się w kasie urzędu (pokój 113, I piętro) lub na rachunek bankowy Gminy:
Gmina Ozimek
siedziba: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku
ul. ks. Jana Dzierżona 4b, 46-040 Ozimek
Bank Spółdzielczy 19 8907 1050 2004 3000 1010 0002
Termin i sposób załatwienia
Rozpatrzenie sprawy, wydanie zezwolenia lub jego odmowa, następuje w ciągu miesiąca od daty wpływu wniosku.
Oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim, obowiązani są do złożenia do dnia 31 stycznia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych (załącznik do pobrania) w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.
Zezwolenie cofa się w przypadku:
-sprzedaży i podawania alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub na zastaw
-sprzedaży i podawania napojów alkoholowych z naruszeniem art. 14 ust. 3 i 4
Przedsiębiorca któremu cofnięto zezwolenie może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat od wydania decyzji o jego cofnięciu.
Zezwolenie wygasa w przypadku:
- złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim (zezwolenie wygasa z upływem 30 dni od dnia upływu określonego w ustawie terminu złożenia oświadczenia, jeżeli przedsiębiorca w terminie kolejnych 30 dni nie złoży oświadczenia wraz z jednoczesnym dokonaniem opłaty dodatkowej w wysokości 30% opłaty rocznej)
- dokonania opłaty w określonej wysokości (zezwolenie wygasa z upływem 30 dni od dnia upływu określonego w ustawie terminu dokonania opłaty, jeżeli przedsiębiorca w terminie kolejnych 30 dni nie wniesie raty opłaty w odpowiedniej wysokości powiększonej o 30% tej opłaty)
- przedsiębiorca, którego zezwolenie wygasło z tej przyczyny może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych mogą być wydane jednorazowe zezwolenia na okres 2 dni.
Wymagane dokumenty:
Opłaty:
Opłata za jednorazowe zezwolenie wnoszona jest na rachunek gminy (podany powyżej) przed wydaniem zezwolenia w wysokości odpowiadającej 1/12 rocznej opłaty za poszczególne rodzaje zezwoleń, a więc: