„Powiem to tańcem” projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

 

Projekt jest realizowany w partnerstwie z czeskim Mestem Rýmařov w terminie 01.11.2019 – 31.10.2021. Celem projektu jest utworzenie długotrwałego partnerstwa miedzy małymi organizacjami lub grupami przy realizowaniu wspólnych aktywności dla spędzania czasu wolnego. Taniec jest elementem przewodnim projektu, dzięki któremu nastąpi poznanie kultur, technik i szlifowanie umiejętności tanecznych po obu stronach granicy.

 

Działania u naszego czeskiego partnera:

- Orientální víkend – klasický orientální tanec a folklor,

- Orientální víkend – různorodost stylu v orientálním tanci.

 

Działania u nas:

- Warsztaty taneczne.

 

Budżet projektu dla obu partnerów:

- całkowite wydatki kwalifikowalne – 14 147,02 EURO

- dofinansowanie – 12 024,95 EURO

- wkład własny – 2 122,07 EURO

 

Budżet projektu dla Gminy Ozimek:

- całkowite wydatki kwalifikowalne – 5 031,65 EURO

- dofinansowanie – 4 276,90 EURO

- wkład własny – 754,75 EURO

Galeria


Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.
Od 22 do 24 października br., grupa tańca orientalnego Kaszmir z Ozimka gościła w czeskim Rymarzowie. Było to ostatnie z trzech spotkań pasjonatek tańca orientalnego z Czech i z Polski w ramach projektu pn. „Powiem to tańcem”, realizowanego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Wyjazd zorganizowany został przez Gminę Ozimek oraz Dom Kultury w Ozimku.

W piątek wieczorem, dziewczyny z zespołu Annidia wraz z organizatorkami: Kamilą Brstakovą Cimbotovą i Anną Cimbotovą przywitały nas w lokalnej pizzerni, w pięknie oświetlonym i urokliwym miasteczku Rymarzów. Tam spędziłyśmy wieczór w miłym towarzystwie, który doskonale nastroił nas na kolejny dzień. W sobotę od samego rana, w tamtejszym domu kultury SVC Rymarov, odbywały się warsztaty taneczne. Uczestniczki projektu zostały podzielone na dwie grupy, ze względu na poziom zaawansowania, aby jak najwięcej wynieść z zajęć. Tematem jednego z warsztatów było intrygujące połączenie samby brazylijskiej z tańcem orientalnym. Zajęcia poprowadziła Kamila Latifah, czeska instruktorka, która dała nam niezły wycisk podczas nauki choreografii. W południe odbyła się krótka prezentacja dotycząca folkloru marokańskiego, którą przedstawiła druga instruktorka, Marketa Minarikova. Podczas wykładu mogłyśmy oglądać kolorowe zdjęcia i filmy pokazujące tańczących berberów i arabów, a także dowiedzieć się co nieco o ich kulturze. Prezentacja zafascynowała nas i zainspirowała do dalszych poszukiwań wiedzy na ten temat. Podczas warsztatów uczyliśmy się choreografii grupowej – różnych marokańskich tańców folklorystycznych, którą później, spontanicznie zatańczyłyśmy wspólnie z Czeszkami na scenie.

Pokaz taneczny odbył się w sobotę wieczorem. Dziewczyny z zespołu Kaszmir zaprezentowały się w kilku solówkach oraz pokazach grupowych. Doskonałym podsumowaniem całego dnia był wspólnie odtańczony folklorystyczny układ grupowy, którego uczestniczki nauczyły się tego samego dnia podczas zajęć. W niedzielny poranek mogłyśmy zrelaksować się w aquacentrum w Hotelu Słonce, na basenach, w saunie i w jacuzzi.

Cały weekend upłynął intensywnie, inspirująco i w bardzo przyjaznej atmosferze. Nasze przyjaźnie z czeskimi tancerkami zacieśniły się, a wiedza zdobyta podczas warsztatów na pewno zostanie wykorzystana w najbliższych choreografiach ozimskiego zespołu tańca orientalnego.

Tatiana Kowalczyk

Galeria
 do góry