W dniu 7.03.2025 r. Gmina Ozimek podpisała umowę o objęcie wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego nr 04/KPO/MRIT/A1.3.1/GPR/DPR/25 przedsięwzięcia „Gminny Program Rewitalizacji Gminy Ozimek na lata 2024-2030” w ramach Inwestycji A1.3.1 „Wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego” z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Przedmiotem realizacji projektu było sporządzenie i uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Ozimek na lata 2024-2030.

Pierwszym etapem było przeprowadzenie diagnozy służącej wyodrębnieniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

Kolejnym etapem było kompleksowe opracowanie Projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Ozimek na lata 2024-2030. Nabór na projekty rewitalizacyjne dał możliwość lokalnej społeczności uczestniczenia w procesie sporządzenia Gminnego Planu Rewitalizacji. Zorganizowano również w Urzędzie Gminy i Miasta w Ozimku spotkanie warsztatowe dla wszystkich interesariuszy oraz spacer studyjny po obszarze rewitalizacji i jego najważniejszych miejscach. W ramach naboru złożone zostało 26 propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Wśród wnioskodawców znaleźli się: samorząd terytorialny i jego jednostki organizacyjne, osoby fizyczne, stowarzyszenia i związki wyznaniowe. Wszystkie propozycje zostały zweryfikowane, a następnie wyłoniono przedsięwzięcia podstawowe oraz uzupełniające. Na finalnej liście przedsięwzięć podstawowych do GPR znalazło się 11 projektów.

W trzecim etapie przeprowadzono konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Ozimek na lata 2024-2030. Po zakończeniu konsultacji oraz odniesieniu się do zgłaszanych uwag, został on uchwalony przez Radę Miejską w Ozimku w dniu 30 października 2023r. - uchwała Nr LXVI/637/23.

Grupą docelową Gminnego Programu Rewitalizacji są wszystkie osoby, które mogą oddziaływać na realizację działań rewitalizacji gminy lub na które proces rewitalizacji ma znaczny wpływ. Dotyczy to wszystkich mieszkańców Gminy Ozimek, a zwłaszcza mieszkańców obszaru rewitalizacji. W szczególności grupy społeczne, takie jak: młodzież, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami. Do grupy docelowej należą także lokalni przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkańców, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne oraz wszystkie podmioty, które zamierzają w przyszłości prowadzić na terenie rewitalizacji działalność gospodarczą lub społeczną.

Całkowita wartość zadania: 29 399,99 zł

Kwota dofinansowania: 23 902,43 

Wkład własny: 5 497,56 zł