ŚWIĘTO PSTRĄGA

 

 

Tytuł: Święto Pstrąga

Cel operacji: Promocja rybackiej specyfiki obszaru RLGD poprzez organizację wydarzenia pn. „Święto pstrąga”

 Wartość projektu: 65 407,36 zł.

Dofinansowanie: 55 596,00 zł, w tym publiczne środki wspólnotowe (wkład EFMR) 47 256,60 zł, a wkład krajowy: 8 339,40 zł

 

Opis:

Zaplanowano organizację trzydniowego wydarzenia pn. "Święto pstrąga".

W pierwszy dzień odbędzie się konferencja tematyczna, której celem jest promocja gospodarczej, tradycyjnej i kulturalnej specyfiki obszaru RLGD.

Kolejne dwa dni to szereg zaplanowanych działań przy rzece Mała Panew na Wyspie Rehdanz'a, które mają na celu popularyzację i promocję specyfiki obszaru RLGD "Opolszczyzna", min poprzez:

- interaktywny pokaz gotowania pn. "Pstrąg i jego tajemnice w 2 odsłonach". Będzie to pokaz kulinarny połączony z edukacją. Podczas pokazu zostaną przygotowane porcje degustacyjne dla uczestników wydarzenia;

- animacje dla dzieci z nastawieniem na tematykę wodną i rybacką; 

- spektakl "O rybaku i złotej rybce";

- konkurs popularyzujący tematykę związaną z rybami i kulturą rybacką w regionie;

- program artystyczny: występy zespołów ludowych, sekcji dziecięcych, orkiestry.

Dodatkowo odbędą się spławikowe zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Ozimka 2021- zawody zaplanowano do realizacji wspólnie z Kołem PZW Ozimek w Biestrzynniku.

 

Zaplanowano zakup gadżetów promocyjnych, które będą rozdawane wśród uczestników wszystkich wydarzeń, atrakcji, konkursów, konferencji, zawodów wędkarskich, dla aktywnych uczestników podczas pokazu gotowania, dla najmłodszych występujących. 

Konferencja promująca obszar RLGD "Opolszczyzna"

Dnia 30 lipca 2021 r., w ramach „Święta Pstrąga”, na sali kameralnej Domu Kultury w Ozimku zorganizowana została konferencja promująca obszar Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”, na którą przybyli liczni przedstawiciele samorządu oraz sektora rybackiego i nie tylko. Ponadto w programie zaplanowano spektakl na Sali widowiskowej i koncert chóru.

Konferencję przeprowadzono na sali, która w ramach projektu "Przebudowa pomieszczeń Domu Kultury wraz z ich wyposażeniem na cele promocyjno - edukacyjne związane z kulturą rybacką" została przygotowana właśnie do takich wydarzeń.

W ramach prelekcji Jakub Roszuk Dyrektor Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu zaprezentował najważniejsze zagadnienia związane z kulturą rybacką naszego regionu, tradycjami oraz promocją ryby. Ponadto uczestnicy zadawali prowadzącemu szereg pytań, na które szczegółowo odpowiadał.

Następnie na sali widowiskowej odbyła się premiera spektaklu tanecznego pt. „O rybaku i złotej rybce”, którą obejrzeli wraz z uczestnikami konferencji wszyscy zainteresowani.

Za pomocą tańca i animacji wyświetlanej na ekranie, została przedstawiona historia o poczciwym rybaku i jego chciwej żonie.

W przedstawieniu wystąpiły grupy mażoretkowe: Delement w choreografii Karoliny Stopińskiej i O-MEGA II w choreografii Natalii Grochol, a także zespół tańca orientalnego Kaszmir w choreografii Tatiany Kowalczyk. Tancerki, w barwnych strojach i z widowiskowymi rekwizytami, w ciekawy sposób przedstawiły podwodny świat, który doskonale współgrał z animacją przedstawioną na ekranie. Natalia Grochol, członkini zespołu Delement oraz instruktorka grupy O-MEGA II, z wdziękiem i niebywałą płynnością wcieliła się w rolę Złotej Rybki. Mroczna podwodna kraina, pełna syren i innych złośliwych stworzeń okazała się być zaskakująca i piękna.

Na zakończenie piątkowego świętowania, w holu domu kultury wystąpił Chór Na Obcasach pod batutą Pawła Wielgusa.

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2021-11-26 10:49
  • |
  • Licznik odwiedzin: 63 884 404