Aktualności

Liczba odsłon: 3133282

Pływanie

Plywanie
Plywanie

W dniach 18-20.12.2020 r., na terenie sportowej Pływalni „Rawszczyzna” Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Polski Związek Pływacki zorganizował Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14-letnich w pływaniu.

W Mistrzostwach wystartowała Marta Rakowska z Krasiejowa, która na co dzień reprezentuje Sekcję Pływacką UKS MOS w Opolu.

Zawody mistrzowskie w pływaniu odbywają się w formule porannych eliminacji oraz popołudniowych finałów. W bieżącym roku z uwagi na ścisłe obostrzenia i stan epidemiczny, Polski Związek Pływacki ograniczył juniorom młodszym starty w konkurencjach indywidualnych, zezwalając tylko na start w jednej konkurencji każdego dnia, podczas          3-dniowych zawodów mistrzowskich. Ograniczyło to niestety zawodnikom możliwość wyboru preferowanych konkurencji, które rozgrywane były w tym samym dniu.

Dostosowując się do wymagań organizatorów, Marta wystartowała w 3 konkurencjach indywidulanych: 100m i 400m stylem dowolnym oraz 400m stylem zmiennym. W każdej konkurencji Marta po porannych eliminacjach zajmowała miejsca w ścisłym 8-osobowym finale, który odbywał się w bloku popołudniowym.

Wyścigi w konkurencji 400m stylem zmiennym były bardzo wymagające, ale dla Marty bardzo udane. W porannym bloku eliminacyjnym Marta zajęła drugie miejsce i poprawiła swój rekord życiowy o ponad 3 sekundy. Wynik czasowy Marty z eliminacji był pozytywnym prognostykiem przed ścisłym popołudniowym finałem, który jednak kieruje się swoimi prawami.

W ścisłym finale, każdy odcinek stylowy Marta płynęła konsekwentnie swoim tempem zajmując pozycję nr 3 lub nr 4, będąc w bezpośrednim kontakcie z rywalkami. Na ostatni odcinek, który pokonywany jest jej koronnym stylem dowolnym, Marta zachowała najwięcej sił. Po bardzo efektownym finiszu zdecydowanie pokonała rywalki zdobywając złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych na 400m stylem zmiennym. Ostateczny wynik czasowy z finału był miłym zaskoczeniem dla Marty i jej trenera, bowiem ponownie poprawiła swój poranny rekord życiowy z eliminacji o kolejne 6 sekund.

W finale konkurencji 400m stylem dowolnym Marta zajęła ostatecznie 5 miejsce, zaś w wyścigu na dystansie 100m zajęła 8 lokatę.

W Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 14-letnich wzięło udział 578 zawodników, w tym 281 dziewcząt i 297 chłopców, którzy reprezentowali sekcje i kluby pływackie z  całego kraju.

Kibicom Marty Rakowskiej z Gminy Ozimek oraz osobom uprawiającym i związanym z pływaniem sportowym lub rekreacyjnym, poniżej zamieszczamy dwie niespodzianki:

- link do bezpośredniej relacji video z finału 400m stylem zmiennym dziewcząt (Marta płynie na torze nr 5 (czwarty tor od dołu ekranu)  https://youtu.be/9DOHg1ULqf8?t=2724

- link do dekoracji medalowej Marty w konkurencji 400m stylem zmiennym dziewcząt https://youtu.be/9DOHg1ULqf8?t=5305

 

Opracował:

Foto: Piotr Rakowski

UKS MOS w Opolu

PlywaniePlywaniePlywaniePlywaniePlywaniePlywanie

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2021-01-21 12:20
  • |
  • Licznik odwiedzin: 59 869 005