Lekcje historii i humanizmu
W dniu 03.04.2025 r. uczniowie klas VIII wzięli udział w wyciecze do Pszczyny i do Oświęcimia.
Pierwszym etapem naszej wycieczki był Oświęcim. Uczniowie, oprowadzani przez znakomitego przewodnika, zwiedzili największe cmentarzysko świata- muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Z powagą poznawali historię tego miejsca oraz ich często bezimiennych mieszkańców- więźniów. Należy podkreślić fakt, że nasi wychowankowie poruszeni oglądanymi ekspozycjami, snuli osobiste refleksje, pytali, dociekali, dzielili się wiedzą z pozostałymi uczestnikami wycieczki. Potrafili pięknie się zachować, na co zwrócili uwagę przewodnicy. Holocaust jest wyjątkowym wydarzeniem i ważnym jest, aby nasi uczniowie potrafili je ocenić oraz rozumieć, gdyż fakt istnienia obozów koncentracyjnych był tragedią o niespotykanej skali.
Zwiedzanie muzeum było niecodzienną lekcją historii, tolerancji i humanizmu. Uczniowie zaliczyli ją z wyróżnieniem. Pod ścianą śmierci zapalili symboliczny znicz w imieniu całej społeczności szkolnej.
Kolejnym etapem wyjazdu był Zamek w Pszczynie. Spacerując w ten piękny wiosenny dzień po założeniu parkowo – krajobrazowym zamku pszczyńskiego, podziwialiśmy jego kilkusetletnią historię. Następnie uczniowie udali się do środka, aby podziwiać wnętrza muzeum zamkowego. Poznali historię obiektu, który w swoich dziejach nie tylko zmieniał właścicieli, ale również wielokrotnie był przebudowywany. Zamek z gotyckiej budowli obronnej za panowania rodu Promnitzów zamienił się w reprezentacyjną renesansową rezydencję, a później w pałac barokowy. Lata świetności przeżywał także za panowania książąt z rodu Anhalt-Köthen-Pless i hrabiów z rodu Hochbergów. Zamek w Pszczynie godny jest zwiedzenia, gdyż zachowało się w nim historyczne i bogate wyposażenie, należy więc do nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.
Opiekunowie: Katarzyna Urbanowska i Grażyna Łyga