Szkoła międzypokoleniowa - Razem w Internecie
Zakończył się cyfrowy projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych "Szkoła międzypokoleniowa", który połączył naszych uczniów z seniorami. Od lutego odbywały się zajęcia projektowe "Razem w internecie", które miały na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów. W naszej JEDYNCE gościliśmy seniorów ze "Szkoły Dorosłego Człowieka", która bardzo prężnie działa w Ozimku pod kierunkiem założycielki, Pani Haliny Oster. Nasze warsztaty międzypokoleniowe, w których to młodzi uczniowie przejęli miejsce mentorów i nauczycieli, a seniorzy, byli "uczniami" były połączeniem praktycznej nauki z wymianą wiedzy i doświadczeń. Tematyka zajęć była różnorodna: od pierwszych kroków z technologią - założenia poczty e-mail, po bardzo ważne sprawy bezpieczeństwa w internecie. Nasi uczniowie z klasy 8a pomagali seniorom w zdobywaniu umiejętności i wiedzy pod kierunkiem Pani Anety Woźnicy, która ich uczy informatyki oraz Grażyny Świercz. Na nasze zajęcia zaprosiliśmy także specjalistę - st. sierż. Justynę Hamelę, która w sposób fachowy opowiedziała, jak działają oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", itp. Zawsze, na każde zajęcia, przygotowywane były materiały dodatkowe dla seniorów, aby mogli pogłębić temat w wolnej chwili. Na zakończenie zajęć uczniowie i seniorzy otrzymali certyfikaty przygotowane przez "Szkołę międzypokoleniową".
Zdaniem seniorów: zajęcia były bardzo potrzebne, bardzo ciekawe i przydatne. Uczniowie naszej JEDYNKI świetnie się sprawili, seniorzy czuli się zaopiekowani i bardzo dobrze wyrażali się o naszych młodych "nauczycielach", podkreślali, że byli pomocni i uczynni oraz posiadali dużą wiedzę. Cenili także rozmowy z uczniami na różne tematy i wspólne gry, czyli dialog międzypokoleniowy. Uważali, że nasze zajęcia były bardzo potrzebne, dając im wiedzę i większe poczucie bezpieczeństwa, nie tylko w wirtualnym świecie.
Zdaniem uczniów: zajęcia pomogły im w porozumiewaniu się z seniorami, przekazywaniu wiedzy, rozwijaniu cierpliwości. Dzięki międzypokoleniowej współpracy mieli możliwość wzbogacenia się o nowe doświadczenia. Poznali wspaniałych ludzi, z którymi się świetnie pracowało, rozmawiało i bardzo miło spędzało czas. Uczniowie poznali także nowe aplikacje, których nie znali. Nauczyli seniorów i siebie bezpiecznie korzystać z internetu, świetnie się przy tym bawiąc.
Cieszę się, że nasz wspólny projekt tak się podobał uczniom i seniorom. Oprócz podniesienia kompetencji cyfrowych, podkreślić trzeba bezcenne relacje międzypokoleniowe, otwarcie się szkoły na zajęcia dla seniorów, nieocenioną empatyczność. To międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, integracja i zmiana podejścia do seniorów, którzy okazują się bardzo ciekawymi ludźmi, z którymi łączy naszą młodzież więcej niż sami przypuszczali.
Jako podsumowanie przytoczę tu słowa Dyrektora Szkoły Małgorzaty Wronowskiej wypowiedziane w czasie Jej wystąpienia podczas projektu "Ruszamy empatycznie, ponadpokoleniowo w politykę senioralną", która zgromadziła ekspertów, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, w tym absolwentów Programu Liderstwa PAFW, zrealizowany z Funduszu Inicjatyw Absolwenckich PAFW przy współpracy z Gminą Ozimek : "omówiłam praktyczne przykłady empatycznej integracji międzypokoleniowej, w tym działania zrealizowane przez PSP 1 w Ozimku oraz Szkołę Dorosłego Człowieka. Wystąpienie to pokazało, jak realne działania, takie jak wspólne projekty edukacyjne, warsztaty i spotkania międzypokoleniowe, mogą przyczynić się do zmiany postrzegania seniorów i ich roli w społeczeństwie. PSP 1 w Ozimku organizuje spotkania, w których młodsze pokolenia pomagają starszym w nauce nowych technologii, a seniorzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym. Szkoła Dorosłego Człowieka z kolei oferuje programy edukacyjne, które pozwalają seniorom na aktywny udział w życiu społecznym, równocześnie wzmacniając poczucie własnej wartości i integracji międzypokoleniowej". I to jest chyba najcenniejsze!
Koordynatorka projektu Grażyna Świercz
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” realizowany był wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK