UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW Z PP4 W AKCJI SZKOŁA DO HYMNU
Narodowe Święto Niepodległości
w Przedszkolu Publicznym Nr 4 w Ozimku.
Święto Niepodległości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. W przedszkolu już od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, szacunku dla polskich symboli narodowych, kształtujemy postawy emocjonalnego przywiązania do rodziny, lokalnej społeczności i kraju.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości są wspaniałą okazją do pogłębiania patriotyzmu u naszych przedszkolaków, dlatego też 8 listopada wszystkie dzieci wspólnie z całym personelem oraz zaproszonymi gośćmi: Panią Dyrektor GZO w Ozimku Ewą Kotyrbą oraz Panią Anną Dudziec - inspektora ds. oświatowych wzięły udział w uroczystości poświęconej temu wydarzeniu. Podniosłą atmosferę spotkania podkreśliły galowe stroje uczestników z przypiętymi kotylionami w barwach ojczystych. W tematykę tego święta wprowadziła nas Pani Dyrektor Ewa Dziemba, która po uroczystym powitaniu zaprosiła wszystkich do obejrzenia filmu edukacyjnego, pt: „Ala i 11 listopada”.
Tradycją naszego przedszkola jest również udział w ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez MEN „Szkoła do hymnu”, dlatego też punktem kulminacyjnym było tradycyjne odśpiewanie hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11.11 przy akompaniamencie keyboardu.
Następnie starszaki pod kierunkiem P. Krystyny Helman i P. Magdaleny Skiby przedstawiły ciekawy program artystyczny. Dzieci w barwnych strojach inspirowanych tradycyjnymi strojami ludowymi. zaprezentowały kilka polskich tańców ludowych. Jako pierwszy został wykonany „Tuptaczek”, następnie dzieci zatańczyły „Trojaka” i „Krakowiaka”. Miłym i zabawnym akcentem był taniec Lajkonika. Ten legendarny bohater za pomocą buławy niósł wszystkim szczęście i pomyślność na cały rok.
Podczas uroczystości nie zabrakło również polskich pieśni ludowych. Wspólnie odśpiewano pieśń pt. „Płynie Wisła, płynie”.
Spotkanie zakończyło się zabawą rytmiczno-ruchową do tekstu wiersza Władysława Bełzy, pt: „Katechizm polskiego dziecka”. Do rytmizacji tekstu wiersza wykorzystano białe i czerwone kartki.
Uroczystość ta była radosnym i pięknym wydarzeniem, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, a szczególnie naszym „małym Polakom”.
Magdalena Skiba