Wiadomości z Ozimka i okolic

Gęste, zielone lasy, rozłożyste pola malowane pszenicą i złocistymi słonecznikami, piękne zabytki będące śladami żywej, wielokulturowej historii, przepyszne bliny i wareniki, serdeczni, otwarci ludzie ... Kto choć raz odwiedził Ukrainę, taki obraz tego niezwykłego kraju będzie nosił w swojej pamięci. Dziś ten obraz jest dodatkowo wzmacniany i wzbogacany przez naszych uczniów pochodzących właśnie zza wschodniej granicy, którzy wskutek wojennej zawieruchy, ucząc się w polskiej szkole, również nie zapominają o swojej tożsamości narodowej.

Z myślą o naszych ukraińskich przyjaciołach zrodziła się idea Szkolnego Święta Ukrainy, w tym roku obchodzonego w naszej szkole po raz drugi w ramach Święta Różnych Kultur. W przygotowanie tej uroczystości zaangażowały się dzieci polskie i ukraińskie, ich mamy oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Ozimku. W tym dniu kulinarnym ukłonem w stronę szkolnej społeczności były specjały kuchni ukraińskiej przygotowane przez nasze Panie kucharki. Na stołach pojawił się więc tradycyjny barszcz ukraiński oraz kompot.   

Z kolei wśród zaproszonych gości nie zabrakło wielu znamienitych przedstawicieli władz samorządowych regionu: Wicestarosty Opolskiego – Pani Leonardy Płoszaj, Burmistrza Ozimka – Pana Mirosława Wieszołka, Pani Łucji Furman i Pani Justyny Giemzy, które otoczyły opieką ukraińskich Gości oraz przedstawicieli szkolnej społeczności: Dyrekcji Szkoły, Rodziców, Nauczycieli oraz Uczniów klas IV-VIII.

Program, który przygotowałyśmy stanowił barwny warkocz ukraińsko- polskiej muzyki, tańca, poezji i folkloru. Do niecodziennej więc kulturalnej podróży po zaprosili uczniowie klasy VI „c" – Stanislav Koleschko oraz Danylo Temnov. Nasze Święto rozpoczęliśmy od pięknego tańca w wykonaniu uczennic klasy V „b" – Hani Bochenek, Diany Bedletskiej i Zosi Bieleckiej, następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowała Ania Boliukh – uczennica klasy IV „c". Dopełnieniem tej niezwykłej, tanecznej uczty opartej na ukraińskiej muzyce stał się trojak, znany taniec śląski, rozpowszechniony na terenie całej Polski. Taniec ten wykonali uczniowie klasy V „a"i V „b"Natalia Pietraszewska, Kalina Olczyk, Szymon Wajgel, Kacper Cap, Emilia Janerka, Ola Szatkowska, Franek Gaszczyk, Aleksandra Kamala i Barbara Cieśla. Piękno Ojczyzny i miłość do Niej słowem poetyckim w języku ukraińskim i polskim wyrazili nasi najmłodsi recytatorzy: Karolinka Chus z grupy przedszkolnej „Jagódki" i Timur Shyian – uczeń klasy I „b" oraz Mikołaj Temnov – uczeń klasy III „c", Nina Szura – uczennica klasy IV „c" i Ania Schepak – uczennica klasy VIII „b".  Rzewną, ukraińską balladę zagrał na gitarze i zaśpiewał Kyryło – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku, który mocno zaangażował się w przygotowanie naszego Święta Ukrainy.  Z kolei Ania Chmura – uczennica klasy V „b” wykonała niezwykle rytmiczny i popularny zarówno w Polsce jak i na Ukrainie utwór zatytułowany „Hej, sokoły". Dopełnieniem wokalno – taneczno - recytatorskich występów stał się montaż słowno-muzyczny oparty na kanwie wschodniej bajki pod tytułem „Bocheneczek". Wystąpili w nim uczniowie: Gleb Denysenko – uczeń klasy IV „a", Liliana Hrabovets – uczennica klasy VI „c", Oleksy Hrabovets – uczeń klasy IV „b", Witek Szczemirski, Zosia Bielecka, Emilia Janerka, Matylda Hapyn, Łukasz Chwalczyk, Oliwier Jarząbek, Natalia Pietraszewska, Kalina Olczyk, Hania Niedoba, Nina Szura, Vivian Bronder- Rosa   – uczniowie klasy V „a", V „b" i IV „c". Występ uatrakcyjnił Oleksy, grając na flecie nostalgiczną, ukraińską melodię. Na zakończenie programu artystycznego z całej mocy wybrzmiał piękny utwór zaśpiewany w języku ukraińskim przez wszystkie dzieci - „Pieśń dla Ukrainy". Słowa tej pieśni głęboko poruszyły nie tylko ukraińskich Gości, ale również i polskich, wszak Polacy i Ukraińcy mają ze sobą wiele wspólnego. To wspólne korzenie kulturowo-językowe, pochodzące od jednego narodu słowiańskiego, wspólna historia, zwyczaje i obyczaje.

Obecni podczas II Szkolnego Święta Ukrainy Goście nie tylko doświadczali wielu emocji i wrażeń wywołanych występami młodych wykonawców, ale również mogli zgłębić swoją wiedzę na temat kraju naszych sąsiadów, oglądając krótką prezentację o osobliwościach Ukrainy. Natomiast po programie artystycznym każdy z zaproszonych Gości skorzystał z możliwości degustacji potraw z tradycyjnej, ukraińskiej kuchni, które mamy uczniów z Ukrainy przygotowały z niesamowitą miłością i starannością. Równie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pamiątek rodzinnych pieczołowicie przechowywanych już w nowej Ojczyźnie. Z kolei najmłodsi uczestnicy z ogromnym zapałem uczestniczyli w warsztatach, podczas których przygotowywali motanki – tradycyjne, ludowe laleczki oraz malowali wykonane z masy solnej ozdoby choinkowe.

Święto Ukrainy uświadamia nam, że bez względu na to, czy jesteśmy Polakami, Ukraińcami, Kanadyjczykami, Anglikami czy Brazylijczykami to więcej nas łączy niż dzieli, a granice tak naprawdę istnieją tylko w naszych umysłach. Razem tworzymy wspaniałą, zintegrowaną, wielokulturową społeczność, która potrafi dzielić się swoimi doświadczeniami, pięknie pielęgnować swoją kulturę, a przede wszystkim taką, której przyświecają uniwersalne wartości: POKÓJ, DOBRO, MIŁOŚĆ. Mamy nadzieję, iż wróci do nas radość wolnej Ukrainy. Radość świata bez wojny. Świata, gdzie liczą się godność, człowieczeństwo i poszanowanie drugiego człowieka.

Chciałybyśmy, z całego serca, podziękować Mamom naszych ukraińskich uczniów za ogromne zaangażowanie- autentyczną radość z udziału w naszym święcie, a także we wszystkich spotkaniach, podczas których planowałyśmy tę uroczystość, za smakowitości, których zapach na zawsze pozostanie z nami, za wiele opowiedzianych historii, które niejednokrotnie wywoływały w nas wzruszenie, za serdeczność, otwartość, za serce... Dziękujemy zatem Paniom: Irynie Boliukh, Julii Hrabovets, Natalii Meleschko, Lidii Shchukinie, Julii Chus, Denysenko, Tatianie Shyian, Annie Koleschko, Liubov Buiachok oraz  Natalii Temnov. Dziękujemy także Dyrekcji naszej szkoły za wsparcie w organizacji uroczystości, Nauczycielom, na których życzliwość i pomoc zawsze możemy liczyć – Paniom: Agnieszce Brym, Ani Zawiei, Iwonie Podstawie, Helence Hapyn, Kasi Urbanowskiej i Panu Arnoldowi Bonkowi. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Pana Sylwestra Dorynka i Pana Krzysztofa Klemensa za oprawę świetlną i techniczną oraz do Pani Oleny Abakumenko, która balonowymi kompozycjami pięknie ozdobiła naszą aulę.

 Wreszcie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością- Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom. Miło, że w tym dniu byliście z nami!

M. Wolicka – Mazurkiewicz, M. Dziewulska-Stefan

 

Galeria
 do góry