Oświata

Wycieczka do Centrum Edukacyjnego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu

W środę 27 listopada 2019r. klasa III A wraz ze swoją wychowawczynią Karoliną Gawlik oraz panią Grażyną Świercz udała się na wycieczkę do Centrum Edukacyjnego w Komendzie Miejskiej PSP w Opolu. Ścieżka edukacyjna rozpoczęła się w sali Ognika od omówienia ekspozycji manekinów, przedstawiających strażaka w mundurze specjalnym, ratownika specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wysokościowego i wodno-nurkowego. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, z którego dowiedzieli się jak zachować się w czasie pożaru.

Na następnym etapie ścieżki edukacyjnej uczniowie uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Do tego celu służą cztery fantomy, w tym fantom z podświetlanym krwiobiegiem. Podczas zajęć każdy mógł założyć mundurki i hełmy strażackie.

Później uczniowie przeszli do pomieszczenia, w którym prezentowane są ważne informacje związane z bezpieczeństwem na drogach. Jest też interaktywna kolumna alarmowa stosowana na autostradzie, słupki hektometrowe i oznakowania. Na stanowisku uczyliśmy się, jak zachować się po wypadku, zabezpieczyć miejsca zdarzenia, jak w rzeczywistości wygląda przejazd alarmowy służb ratowniczych i sposoby tworzenia korytarza życia.

Na stanowisku edukacyjnym dotyczącym zagrożeń w lesie dowiedzieliśmy się, jaką wartością jest las, a następnie jakie są zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać w lesie, zasady bezpieczeństwa oraz sposoby odnalezienia się w lesie lub określenia miejsca zdarzenia. Po zakończeniu filmu dzieci sprzątały las z pozostawionych w nim śmieci. Do kolejnej części Centrum przeszliśmy po pasach, po zmianie świateł na sygnalizatorze na zielone. A tam uczyliśmy się o zagrożeniach w naszych domach.

Na koniec zeszliśmy do garażu z wozami strażackimi. Widzieliśmy jak strażacy zjeżdżają do akcji oraz jak szybko się ubierają. Mieliśmy też okazję wejść do wozu strażackiego i zobaczyć wspaniały nowoczesny sprzęt strażacki.

                                                                                                          Karolina Gawlik

12345679101112132014151617181921222324252627282930

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2020-06-01 13:04
  • |
  • Licznik odwiedzin: 57 164 420