Aktualności

Folk Festiwal w Ozimku z Akcesem

fot. M.Widera

Folk Festiwal – Regionalny Festiwal Dźwięków, Smaków i Tradycji, to pierwsza edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Akces takiej imprezy w gminie Ozimek o randze wojewódzkiej.

Impulsem do zorganizowania tegoż Festiwalu, była wydana już jakiś czas temu płyta Stowarzyszenia pod tytułem FolkLove, gdzie młodzi artyści z Dziecięcego Zespołu Akces oraz podopieczni Stowarzyszenia wykonali kilkanaście utworów folkowych, w nowych dziecięcych aranżacjach.

Przedsięwzięcie to miało na celu kultywację lokalnego dorobku i dziedzictwa kulturowego w różnych obszarach tj. sztuki, rękodzieła, kulinariów, tradycji i obyczajów a przede wszystkim muzyki i lokalnego dialektu gwary śląskiej, która jest jeszcze w znacznej mierze używana przez mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale także na obszarze naszego województwa. Tym Festiwalem chcieliśmy przybliżyć uroki i atrakcyjność Gminy i dostarczyć, po trudnym okresie izolacji, atrakcji nie tylko mieszkańcom naszej gminy, ale także całego województwa. Wspólne spędzenie czasu w parku na Wyspie Rehdanz’a dostarczyło mieszkańcom, tym młodym jak i starszym, wiele radości, mogli alternatywnie spędzić czas. Był to Festiwal skierowany do całych rodzin, które przez ponad cztery godziny mogły w przyjemny sposób obcować z szeroko pojętą kulturą.

Dzięki zaproszonym muzycznym gościom, publiczność się nie nudziła, a dzięki naszym wystawcom, nikt chyba nie wyszedł głodny. Kromka pysznego regionalnego chlebka ze świeżutkim smalcem i skwarkami oraz kiszonym ogórkiem w połączeniu z nutą piosenki biesiadnej wykonanej przez zaproszone gwiazdy, do tego panie w regionalnych strojach, podające pyszne swojskie wypieki, to obraz który chyba zapadnie nam głęboko w pamięci.
Do tego możemy dołożyć zdrowe miody z własnej pasieki, kozie sery własnej produkcji, makarony produkowane z prawdziwych kurzych jaj oraz herbatę parzoną z zebranych ziół. To tylko niektóre produkty spożywcze naszych regionalnych wystawców. Pojawili się także wystawcy z rękodziełem czyli różnorodne wyroby wikliniarskie oraz twórczość ludowa w postaci malunków na porcelanie.

Główną atrakcją tegorocznego Festiwalu były występy gwiazd czyli Mirka Jędrowskiego z zespołem oraz Janusza Żyłki, który wystąpił z najstarszą podopieczną Stowarzyszenia Akces - Julią Dotą. Suportem dla naszych gości był występ Zespołu Dziecięcego Akces z repertuarem folkowym, gdzie podczas trzech wejść zaprezentowali utwory z płyty FolkLove jak i kilka nowych wykonań w aranżacjach folkowych.

Nie odbyło by się to wszystko gdyby nie nasi darczyńcy i sponsorzy, czyli wielkie ukłony i podziękowania dla: Marszałka Województwa Opolskiego pana Andrzeja Buły, Starosty Opolskiego pana Henryka Lakwy, Burmistrza Ozimka pana Mirosława Wieszołka.

Za udział w wydarzeniu dziękujemy panu Szymonowi Ogłaza, Członkowi Zarządu Województwa Opolskiego, Wicestaroście Opolskiemu pani Leonardzie Płoszaj oraz Burmistrzowi Ozimka Mirosławowi Wieszołkowi i Radnym Rady Miejskiej w Ozimku, którzy także byli z nami.

Dziękujemy wszystkim wystawcom, a było ich sporo, za to że chcieli się pokazać ze swoimi wyrobami jak również z rękodziełem. Wielkie podziękowania należą się również tym wszystkim, którzy bezinteresownie zechcieli włączyć się w udział zorganizowania tej imprezy, Sołtys Antoniowa pani Magdalenie Kotuli za udostępnienie Korony Żniwnej oraz Sołtysowi Nowej Schodni panu Leszkowi Jaremko za udostępnienie ławek jak również rodzicom dzieciaków z Zespołu Dziecięcego Akces.
Liczymy że ten Festiwal będzie imprezą cykliczną i że będziemy się spotykać co rok na Wyspie Rehdanz’a.

Maciej Paluszczak

AKCES - FOLK FESTIWAL 2020 (210)

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2020-10-23 21:31
  • |
  • Licznik odwiedzin: 58 896 417