Aktualności

DFK Szczedrzyk i Pustków: Wycieczka rowerowa dookoła Dużego Jeziora Turawskiego

Koło DFK Szczedrzyk-Pustków zorganizowało 26.08.2018 wycieczkę rowerową dookoła Dużego Jeziora Turawskiego. Zwiedzili szereg miejscowości oraz poznali liczne ciekawostki historyczne.

Uczestnicy podczas wycieczki zwiedzili Jedlice, skąd przejechali do Pastwiska tzw. Niwy Schodzieńskiej, która kiedyś należała do miejscowości Schodnia. Mogli tam wysłuchać ważnych aspektów historycznych m.in. o najstarszym domie przeniesionym w 1996 r. do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, gdzie można go do dziś podziwiać.

Kolejnym punktem były Dylaki, a tam wysłuchali prelekcji o nieistniejących już dzisiaj: młynie należącym do rodziny Dylla i starej fabryce włókienniczej Fuchsa. Stamtąd udali się do Poliwody, a przejeżdżając przez Biestrzynnik dowiedzieli się licznych ciekawostek o tej miejscowości i odwiedzili kapliczkę św. Floriana pochodząca z XIX wieku. Zaś w Poliwodzie pracownik PZW oprowadził ich po stawach hodowlanych oraz opowiedział o hodowli narybku różnego gatunku, który służy do zarybiania stawów i rzek na terenie całej Polski. Wyjątkową niespodzianką była degustacja wędzonego pstrąga z rodzimej hodowli.

W gospodarstwie agroturystycznym Państwa Wajrach podziwiali piękne ogrodowe rzeźby właściciela, ogródek zielarski, a także zbiór zabytkowych przedmiotów.

Gdy dotarli do wsi Rzędów, która ma bardzo charakterystyczny układ zabudowań wsi z XVIII wieku, zatrzymali się przy elektrowni wodnej w Turawie. W ostatnim punkcie mogli na wysokości wału w Kotorzu Wielkim podziwiać widok na leżące wokół jeziora miejscowości.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2019-07-19 10:26
  • |
  • Licznik odwiedzin: 51 636 666